Zlokalizowany w Górach Suchych, w pobliżu schroniska PTTK Andrzejówka zamek Radosno pamięta czasy piastowskich książąt. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, na wysokości 770 metrów nad poziomem morza. Najstarsza część zamku składała się z cylindrycznej wieży, której ruiny możemy do dziś podziwiać, otoczonej drewniano-ziemnymi umocnieniami.

Historia Zamku Radosno

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1350 roku. Zamek leżał wtedy w obrębie księstwa świdnicko-jaworskiego. W tym też okresie był ostoją okolicznych rozbójników, z którymi rozprawili się wojowie Karola IV Luksemburskiego zdobywając w 1355 roku zamek. Zamek przechodził z rąk do rąk w kolejnych latach a do jego właścicieli należali m.in. Bolko II Mały, Przecław z Pogorzeli i Heinrich von Rechenberg. W 1392 roku przeszedł w posiadanie królów czeskich.

Runy zamku radosno
Ruiny zamku Radosno

W czasie wojen husyckich dwukrotnie oblegany. W kolejnych latach zasiedlony ponownie przez bandy rycerzy-rabusiów. W 1443 roku został zniszczony przez mieszczan wrocławskich, wspieranych przez wojsko. Odbudowany przez braci Hans i Nikolausa von Schellendorf w 1466 znów stał się bazą wypadową dla lokalnych zbójników. W 1483 roku przejęty przez wojska Macieja Korwina (króla Węgier, Czech i Chorwacji), po czym znów został opuszczony i prawdopodobnie po raz kolejny stanowił bazę wypadową do napaści na okoliczne wioski. Ostatecznie zniszczony w 1497 roku przez wrocławskiego starostę Georga von Stein.

zamek radosno - przyziemie
Ruiny Zamku Radosno – przyziemie. Fot Tomasz Kuran / wikimedia

Ciekawe miejsca w pobliżu Zamku Radosno

W pobliżu znajduje się znane schronisko PTTK Andrzejówka (około 30 minut marszu), prawosławna cerkiew w Sokołowsku oraz dobry punkt widokowy na Górze Kostrzynie.

Komentarze

Mogą Cię zainteresować

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…

Schronisko PTTK Andrzejówka

Schronisko turystyczne Andrzejówka położone jest na Przełęczy Trzech Dolin w paśmie Gór…

Kostrzyna (Góry Suche)

Wysoka na 906 metrów nad poziomem morza Kostrzyna jest trzecim pod względem…