Zlokalizowany w Górach Suchych, w pobliżu schroniska PTTK Andrzejówka zamek Radosno pamięta czasy piastowskich książąt. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, na wysokości 770 metrów nad poziomem morza. Najstarsza część zamku składała się z cylindrycznej wieży, której ruiny możemy do dziś podziwiać, otoczonej drewniano-ziemnymi umocnieniami.

Historia Zamku Radosno

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1350 roku. Zamek leżał wtedy w obrębie księstwa świdnicko-jaworskiego. W tym też okresie był ostoją okolicznych rozbójników, z którymi rozprawili się wojowie Karola IV Luksemburskiego zdobywając w 1355 roku zamek. Zamek przechodził z rąk do rąk w kolejnych latach a do jego właścicieli należali m.in. Bolko II Mały, Przecław z Pogorzeli i Heinrich von Rechenberg. W 1392 roku przeszedł w posiadanie królów czeskich.

Runy zamku radosno
Ruiny zamku Radosno

W czasie wojen husyckich dwukrotnie oblegany. W kolejnych latach zasiedlony ponownie przez bandy rycerzy-rabusiów. W 1443 roku został zniszczony przez mieszczan wrocławskich, wspieranych przez wojsko. Odbudowany przez braci Hans i Nikolausa von Schellendorf w 1466 znów stał się bazą wypadową dla lokalnych zbójników. W 1483 roku przejęty przez wojska Macieja Korwina (króla Węgier, Czech i Chorwacji), po czym znów został opuszczony i prawdopodobnie po raz kolejny stanowił bazę wypadową do napaści na okoliczne wioski. Ostatecznie zniszczony w 1497 roku przez wrocławskiego starostę Georga von Stein.

zamek radosno - przyziemie
Ruiny Zamku Radosno – przyziemie. Fot Tomasz Kuran / wikimedia

Ciekawe miejsca w pobliżu Zamku Radosno

W pobliżu znajduje się znane schronisko PTTK Andrzejówka (około 30 minut marszu), prawosławna cerkiew w Sokołowsku oraz dobry punkt widokowy na Górze Kostrzynie.

Mogą Cię zainteresować

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…