Jadąc w Bieszczady warto zatrzymać się na chwilę na obszarze Pogórza Dynowskiego. Znajduje się tam szereg ciekawych zabytków, w tym Cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Cerkiew położona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem. Przez lata była uważana za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce (tradycja podawała lata budowy na 1510-1517), jednakże badania dendrologiczne określiły datę powstania cerkwi na 1659 rok.
Przed cerkwią umieszczono tablicę ku czci urodzonego w Uluczu kompozytora, księdza Michała Werbyćkiego – autora hymnu narodowego Ukrainy, na terenach przylegających znajduje się również zabytkowy cmentarz.
Historia Cerkwii
Legenda mówi, że pierwotnie budowla miała powstać u stóp wzgórza Dębnik, jednak zwożone w to miejsce materiały w niewytłumaczalny sposób przenosiły się na szczyt wzgórza. Po kilkukrotnych próbach zwiezienia ich do pierwotnie zaplanowanego miejsca potraktowano te przenosiny jako “znak” i postawiono cerkiew w miejscu odnajdywania materiałów budowlanych. Tradycyjnie podawana data budowy cerkwii (lata 1510-1517) została podważona poprzez wspomniane badania dendrologiczne.
Początkowo cerkiew pełniła również funkcje obronne – była otoczona kamiennymi murami obronnymi z drewnianymi wieżami strażniczymi zlokalizowanymi w pobliżu dwóch bram wjazdowych. Jedna z wież strażniczych spłonęła przed II Wojną Światową, a drugą, wraz z murami obronnymi rozebrano w 1947 roku na polecenie ówczesnego zarządcy tutejszego PGR.
Dojazd
Do samej Cerkwii nie ma bezpośredniej drogi dojazdowej. Aby się tam dostać musimy przebyć część trasy pieszo, korzystając z wytyczonej ścieżki.
Aby dostać się w pobliże możemy wpisać w nawigację samochodową adres: Ulucz 16, DYDNIA