Pogórze Kaczawskie kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Jednym z zabytków niewątpliwie wartych zobaczenia jest znajdujący się w stanie ruiny kościół ewangelicki w Żeliszowie, powstały w latach 1796-1797 i użytkowany przez miejscową gminę ewangelicką do 1945 roku. Po opuszczeniu okolicy przez niemieckich mieszkańców (akcja wysiedleńcza) był wykorzystywany między innymi jako owczarnię. 

Perła Żeliszowa – upadek i odbudowa

Z biegiem czasu kościół był stopniowo rozkradany i niszczony – bezpowrotnie utracił on swoje organy, zdobienia, elementy wyposażenia. Do rejestru zabytków został wpisany dopiero w 2005 roku, jednak w kolejnych latach niewiele się działo, aby zapobiec dalszym dewastacjom – ograniczono się głównie do zamurowania okien budynku, przez które wchodzili do niego entuzjaści “buszowania w ruinach” a także… fotografowie wraz z nowożeńcami – kościół był często wykorzystywany do zdjęć ślubnych.

Perła żeliszowa odbudowa
Odbudowa – stan na 2018 rok. Fot: Paweł Lech / Wikimedia Commons

Obecnie rozpoczęto odbudowę kościoła. Opiekę nad Perłą Żeliszowa przejęła Fundacja Twoje Dziedzictwo, która planuje przekształcenie ruiny w wielofunkcyjną arenę kulturalną. Dzięki staraniom Fundacji obecnie kościół posiada już nowe zadaszenie i okna, nie przypominając już ruiny, którą Fundacja przejęła w 2013 roku.

Osoby zainteresowane postępami prac lub wsparciem odbudowy mogą śledzić aktualności dotyczące obiektu na stronie fundacji: http://www.twojedziedzictwo.pl/

Dojazd:

Perła Żeliszowa nie posiada adresu, jednakże można go “namierzyć” korzystając z nawigacji Google Maps – jako wyszukiwany obiekt podając “Żeliszów Kościół Zabytkowy”. Lokalizacja dla innych nawigacji: 51.188028, 15.635833

Wideo prezentujące kościół przed odbudową (~2011 rok):

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…