Pogórze Kaczawskie kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Jednym z zabytków niewątpliwie wartych zobaczenia jest znajdujący się w stanie ruiny kościół ewangelicki w Żeliszowie, powstały w latach 1796-1797 i użytkowany przez miejscową gminę ewangelicką do 1945 roku. Po opuszczeniu okolicy przez niemieckich mieszkańców (akcja wysiedleńcza) był wykorzystywany między innymi jako owczarnię. 

Perła Żeliszowa – upadek i odbudowa

Z biegiem czasu kościół był stopniowo rozkradany i niszczony – bezpowrotnie utracił on swoje organy, zdobienia, elementy wyposażenia. Do rejestru zabytków został wpisany dopiero w 2005 roku, jednak w kolejnych latach niewiele się działo, aby zapobiec dalszym dewastacjom – ograniczono się głównie do zamurowania okien budynku, przez które wchodzili do niego entuzjaści “buszowania w ruinach” a także… fotografowie wraz z nowożeńcami – kościół był często wykorzystywany do zdjęć ślubnych.

Perła żeliszowa odbudowa
Odbudowa – stan na 2018 rok. Fot: Paweł Lech / Wikimedia Commons

Obecnie rozpoczęto odbudowę kościoła. Opiekę nad Perłą Żeliszowa przejęła Fundacja Twoje Dziedzictwo, która planuje przekształcenie ruiny w wielofunkcyjną arenę kulturalną. Dzięki staraniom Fundacji obecnie kościół posiada już nowe zadaszenie i okna, nie przypominając już ruiny, którą Fundacja przejęła w 2013 roku.

Osoby zainteresowane postępami prac lub wsparciem odbudowy mogą śledzić aktualności dotyczące obiektu na stronie fundacji: http://www.twojedziedzictwo.pl/

Dojazd:

Perła Żeliszowa nie posiada adresu, jednakże można go “namierzyć” korzystając z nawigacji Google Maps – jako wyszukiwany obiekt podając “Żeliszów Kościół Zabytkowy”. Lokalizacja dla innych nawigacji: 51.188028, 15.635833

Wideo prezentujące kościół przed odbudową (~2011 rok):

Komentarze

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…