Schronisko Andrzejówka i Przełęcz Trzech Dolin
Schronisko Andrzejówka i Przełęcz Trzech Dolin

Schronisko turystyczne Andrzejówka położone jest na Przełęczy Trzech Dolin w paśmie Gór Suchych (Góry Kamienne / Sudety Wschodnie). Otwarte w 1933 roku schronisko zostało zlokalizowane na wysokości 780 metrów nad poziomem morza, w pobliżu stromego zbocza Waligóry. Schronisko PTTK Andrzejówka stanowi doskonały punkt wypadowy w Góry Suche ze względu na przebiegające w pobliżu budynku skrzyżowanie szlaków, oraz mnogość atrakcji zlokalizowanych w pobliżu.

Historia schroniska Andrzejówka

Tuż po otwarciu, w 1936 roku Andrzejówkę odwiedziła królowa holenderska Wilhelmina. W okresie drugiej wojny światowej pełniło funkcje schroniskowe do 1944 roku, gdy zostało zajęte przez władze nazistowskie i przekazane Hitlerjugend. W 1945 roku zostało przejęte przez Wehrmacht. Szczęśliwie obiekt przetrwał okres wojennej zawieruchy bez uszkodzeń.

Po wojnie zostało przejęte wpierw przez Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a następnie wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od 1953 roku oficjalnie działa jako schronisko PTTK.

Schronisko PTTK Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka fot. Jacek Halicki

Schronisko PTTK Andrzejówka – dojazd

Do schroniska można dotrzeć samochodem i autobusem miejskim kursującym z Wałbrzycha (linia numer 12). W przypadku dojazdu samochodem należy wziąć poprawkę na ograniczone miejsca do parkowania w pobliżu schroniska. W sezonie letnim, weekendami, znalezienie miejsca parkingowego może okazać się niemożliwe.

Booking.com

Schronisko Andrzejówka: atrakcje w pobliżu

W rejonie schroniska znajdziemy szereg ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Bezpośrednio przy schronisku trafimy na wylot żółtego szlaku prowadzącego na Waligórę – niewysoki (936 m n.p.m) szczyt o wyjątkowo stromych zboczach.
W zasięgu marszu pieszego znajdziemy też Zamek Radosno, Wieżę widokową na Ruprechtickim Szpiczaku oraz doskonały punkt widokowy na szczycie Kostrzyny.

Mogą Cię zainteresować

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…