Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu. Fot: Centrum Informacji Turystycznej Bystrzyca Kłodzka

Szczyt Trójmorskiego Wierchu w Masywie Śnieżnika wznosi się na wysokość 1145 metrów nad poziomem morza. Nazwa, nadana w 1946 roku przed dr. Mieczysława Orłowicza odnosi się do unikalnego charakteru szczytu: wypływające z masywu potoki należą do zlewisk 3 mórz: Północnego, Czarnego oraz Bałtyckiego. Wcześniej szczyt nosił nazwę “Klepacz”, związaną z charakterystycznym dźwiękiem wydawanym przez zalegające w pobliżu szczytu głazy. W czasie wiatru, lub gdy po nich stąpamy, wydają dźwięk “klepania”, stąd też etymologia nazwy.

Trójmorski Wierch - Gołoborze
Gołoborze na Trójmorskim Wierchu

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

W 2010 roku oddano do użytku wieżę widokową ustawioną na szczycie góry. Wznosi się ona na wysokość 25 metrów i stanowi najwyraźniej idealną tarczę strzelniczą dla piorunów, ponieważ od jej oddania była wielokrotnie zamykana z powodu jej uszkodzenia w trakcie burzy właśnie przez pioruny. Aktualnie oczekuje na kolejny remont i jest oficjalnie zamknięta do zwiedzania.

Szlaki na Trójmorski Wierch

Na Trójmorski Wierch prowadzi czerwony szlak z Międzylesia na Śnieżnik oraz zielony szlak z Przełęczy Międzyleskiej do Schroniska pod Śnieżnikiem. W pobliżu znajduje się także węzeł szlaków, gdzie dołącza do wspomnianych żółty szlak z Jodłowa. Właśnie ten szlak daje możliwość zdobycia Trójmorskiego Wierchu najszybciej.

Ja ze swojej strony polecam jednak szczególnej uwadze możliwość zrobienia pętli korzystając z zielonego szlaku z schroniska pod Śnieżnikiem, przejścia przez Mały Śnieżnik (ciekawe gołoborze, olbrzymia ilość borówek latem!) i powrotu szlakiem rowerowym / czerwonym po czeskiej stronie w kierunku szczytu Śnieżnika. Ta opcja łączy walory widokowe z możliwością ukrycia się przed palącym słońcem w okresie letnim. Mapa do tej pętli znajduje się tutaj.

Noclegi w rejonie Trójmorskiego Wierchu

Rozbudowaną bazą noclegową dysponuje Międzygórze, Międzylesie, rejon Stronia Śląskiego oraz czeska Dolni Morava. Z wymienionych lokalizacji osobiście preferuję rejon Stronia Śląskiego / Siennej, ze względu na mnogość szlaków dostępnych na kilkudniowe wędrówki. Ciekawą opcją jest też czeska Dolni Morava. Niebieski szlak prowadzący w kierunku Śnieżnika przez Susinę / Cerną Kupę był jednym z najdzikszych na jakie trafiłem w tym rejonie Sudetów

Booking.com

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…