Lago di Garda - widok na jezioro
Lago di Garda – widok na jezioro, w dole miejscowość Limone Sul Garda

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki górskiej jak i innych form aktywnego wypoczynku. W jednym miejscu znajdziemy kapitalne warunki do wspinaczki skałkowej, trekkingów górskich, kolarstwa czy kajakarstwa górskiego jak i do windsurfingu, kitesurfingu czy nurkowania. Zakres możliwych do uprawiania sportów wokół jeziora jest tak duży, że można bez przesady stwierdzić że głównym ogranicznikiem będzie nasza wyobraźnia.

Spis treści

Lago di Garda – podstawowe informacje

Jezioro Garda jest największym i najczystszym jeziorem Włoch. Rozciąga się na długości 55 kilometrów, a jego szerokość sięga w najszerszych miejscach 12 kilometrów. Północna, głębsza część jeziora otoczona jest szczytami Prealpi Gardesane należącymi do Południowych Alp Wapiennych, południowa z kolei cechuje się tylko nieznacznie pofałdowaną rzeźbą terenu, jest płytsza a sama woda w jeziorze – znacznie cieplejsza.

Ze względu na znaczną odległość między końcami jeziora i warunki drogowe (w sezonie letnim – korki!) na jego brzegach wybór lokalizacji noclegu powinniśmy przemyśleć mając na uwadze planowaną formę spędzania wolnego czasu. Jeśli planujemy aktywną eksplorację okolicznych gór, wspinaczkę czy wycieczki na via-ferraty, zdecydowanie powinniśmy trzymać się północnej części jeziora. Wynajęcie kwatery w miejscowościach takich jak Nago-Torbole, Riva Del Garda, Pregasina czy Limone Sul Garda da bezpośredni dostęp do gór i możliwość eksploracji dosłownie po przejściu kilkudziesięciu, czasem kilkuset metrów od hotelu.

Jeśli jednak planujemy wypad z dziećmi i plażowanie z tylko epizodycznymi wyjściami w góry, południowa część jeziora z miejscowościami takimi jak Desenzano, Garda czy Sirmione nada się do tego celu idealnie. Decydując się na te miejscowości będziemy w zasięgu dojazdu komunikacją miejską / Uberem / samochodem do szlaków prowadzących na masyw Monte Baldo. Dojazd rowerem w podnóże gór również nie będzie stanowił problemu.

Lago di Garda – piesza turystyka górska

Ciągnący się na długości 40 kilometrów masyw Monte Baldo (2218 m npm) wyraźnie góruje po wschodniej części jeziora i jest gęsto poprzecinany szlakami turystycznymi, z których część odbija na via-ferraty. W masywie znajdują się najwyższe czyty bezpośrednio dostępne z poziomu wybrzeża jeziora, i jest logicznym wyborem dla osób nocujących w jego południowo-wschodniej części. W masywie wytyczono kilka ferrat z których najbardziej znane to Ferrata delle Taccole oraz Gerardo SEGA. Obie wymagają dobrego przygotowania fizycznego, szczególnie jeśli wspinaczkę na górę zaczynamy z poziomu jeziora (lustro wody znajduje się na 65 m npm!). Możemy sobie nieco ułatwić zadanie wjeżdżając z Malcesine kolejką na Monte Baldo (koszt około 25 euro za osobę dorosłą) lub wjeżdżając na jeden ze zlokalizowanych w górnej części masywu parkingów samochodowych.

Ferrata Gerardo Sega

Prawdziwym rajem turysty górskiego jest jednakże teren położony na północno-zachodnim brzegu jeziora. Góry otaczające ten rejon poprzecinane są gęstą (bardzo!) siecią szlaków pieszych, rowerowych i ferrat. Mimo iż znajdujące się bezpośrednio nad jeziorem szczyty są nieco niższe, niż w masywie Monte Baldo, zapewniają gros atrakcji, wspaniałe punkty widokowe i możliwość skalowania trudności i długości wycieczek.
Przykładowo – jednym z najlepszych punktów widokowych nad jeziorem jest Punta Larici – skalna półka znajdująca się na wysokości 907m n.p.m. i około 840 metrów nad poziomem jeziora. Dotarcie w to miejsce korzystając z najkrótszego szlaku prowadzącego z Limone Sul Garda zajmuje około 2h 15 minut (podejście) i około 1h 30 minut (zejście). Możemy także wpleść ten punkt widokowy w całodzienną wycieczkę ze swoim początkiem w Riva Del Garda i końcem w Limone – link do Locus Map tutaj przy czym należy pamiętać, że czasy podawane przez aplikacje oraz tabliczki na Włoskich szlakach są czasem bardzo optymistyczne nawet dla osób z dobrą kondycją fizyczną.

Miejsca i szczyty warte wspinaczki / wędrówki

  • Punta Larici
  • Cima SAT – ferrata dell’AMICIZIA (wejście od Rivy Del Garda)
  • Monte Rochetta
  • Monte Pizzocolo
  • Monte Baldo
  • Monte Tofino

Z rowerem nad Jezioro Garda

Rejon Lago di Garda jest jednym z najciekawszych terenów do uprawiania kolarstwa górskiego w Europie. Do dyspozycji są setki kilometrów tak dróg asfaltowych, szutrowych jak i wąskich szlaków górskich, po których można poruszać się rowerem. Jest też kilka przygotowanych tras rowerowych (w tym Downhill / Freeride), jednak akurat do uprawiania kolarstwa grawitacyjnego znajdziemy we Włoszech lepsze miejsca.
Z mojej perspektywy – osoby która była nad Gardą już 4 razy – najlepsza lokalizacja dla rowerzysty to rejon Rivy, Nago Torbole i/lub ewentualnie Arco (które oferuje tańsze noclegi niż bezpośrednio nad jeziorem). Miasta te stanowią doskonałą bazę wypadową w okoliczne góry, a także w każdym z nich możemy skorzystać z podwózki tzw. “shuttlem”, czyli busa wywożącego rowery w jedno z wyższych miejsc wokół jeziora.

Booking.com

Jeśli jeździmy wyłącznie rekreacyjnie, warto rozważyć wynajęcie roweru elektrycznego – obszar warty zwiedzania wokół jeziora jest bardzo obszerny, a całodzienna wycieczka często oznacza 2000-3000 metrów do pokonania w pionie. Oczywiście taki rower ma swoje wady – przede wszystkim ciężar, skutecznie utrudniający manewrowanie na trudnych szlakach których wokół jeziora nie brakuje, jednak przy nastawieniu stricte turystycznym może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Gdzie warto pojechać rowerem nad Gardą?

Najbardziej znaną atrakcją ostatnich lat nad jeziorem Garda stała się uruchomiona kilka lat temu podwieszana trasa rowerowa prowadząca z Limone Sul Garda w kierunku Rivy. Została okrzyknięta przez niektórych “najpiękniejszą trasą rowerową świata”, i pewnie jest w tym trochę prawdy, ale cieszyć się nią możemy jedynie jeśli wjedziemy na nią bardzo wcześnie rano. W ciągu dnia de facto ta “trasa rowerowa” zmienia się w zapełniony ludźmi deptak, i jazda rowerem w tych warunkach jest mocno uciążliwa. Nie ułatwia sytuacji fakt, że prowadzi ona nieco “do nikąd”, co powoduje że większość pieszych na trasie zaczyna wycieczkę w Limone, dochodzi do jej końca i zawraca.

Podwieszona ścieżka rowerowa nad Jeziorem Garda

Klasycznym punktem wielu wycieczek rowerowych przez lata była też przełęcz Tremalzo, na którą możemy dostać się zarówno za pomocą siły naszych mięśni, jak i korzystając ze wspomnianych wcześniej Shuttle busów. Na pewno warto zmierzyć się także z podjazdem na Monte Altissimo di Nago w masywie Monte Baldo, a osoby lubujące się w kamiennych wyrypach zjazdowych mogą spróbować zmierzyć się z kultowym (dla niektórych) lub znienawidzonym (dla większości) szlakiem 601 prowadzącym do Nago/Torbole. Pomysłów i wariantów możliwych wycieczek nad jeziorem jest mnóstwo, i opisanie ich wszystkich w jednym artykule graniczy z niemożliwością.

Windsurfing / kitesurfing nad Gardą

Wokół jeziora znajduje się szereg szkół uczących czy jednego, czy drugiego wariantu surfowania po wodach jeziora. Jeśli naszym priorytetem jest jedna z tych aktywności, warto wybrać jako miejsce noclegowe miejscowość, w której akurat dominującą aktywnością jest Wind lub Kite surfing – bo na jeziorze, a szczególnie w jego północnej części widać wyraźny podział “terenu”.
Windsurfing wyraźnie dominuje w miejscowościach takich jak wspomniane już wcześniej Riva del Garda, Nago/Torbole i ogólnie – na szeroko rozumianej północy jeziora. Na tym terenie znajdziemy zarówno szkoły windsurfingu jak i doskonale wyposażone wypożyczalnie sprzętu

Windsurfing – Riva del Garda

Większość szkół i wypożyczalni sprzętu kitesurfingowego zlokalizowana jest bliżej południowej części jeziora. Na wschodnim brzegu są to miejscowości takie jak Navene, Malcesine czy Brenzone, a na zachodnim Limone Sul Garda i Campione.

Na południowym brzegu jeziora znajdziemy tak sprzęt kite jak i windsurfingowy, z delikatną przewagą tego pierwszego.

Wybierając miejsce warto pamiętać także o temperaturze wody w jeziorze. O ile w jego południowej części w lecie możemy liczyć na temperatury rzędu 21-24 stopni, o tyle na północy, nawet w najcieplejszych letnich miesiącach temperatura wody nie przekracza 20 stopni, a u ujść górskich rzek jest nawet zimniejsza.

Kajakarstwo górskie i canyoning nad jeziorem Garda

Do jeziora Garda oraz położonego wyżej Lago di Ledro wpada szereg górskich potoków, z których częścią organizowane są wyprawy canyoningowe. Przykładem może być tutaj np. rzeka Rio Nero czy Leno di Terragnolo. Kajakarstwo górskie może być uprawiane np. na rzece Adige. Warto przy tym skorzystać, przynajmniej podczas pierwszej wizyty, z pomocy lokalnych przewodników lub organizatorów spływów kajakowych czy canyoningu.
Większość organizatorów tego typu imprez ma swoje siedziby w rejonie Rivy / Arco, a koszt zorganizowanej wycieczki to od 60 do 100 euro od osoby.

Gdzie szukać noclegów nad Gardą

Większość hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych we Włoszech ogłasza się na Booking.com / Hotels.com. Ten pierwszy zwykle jest lepszym wyborem ze względu na częstsze promocje i niższe ceny noclegów i większy wybór bazy noclegowej. Warto tutaj tez wspomnieć o stronie Casamundo, na której ogłaszają się właściciele agroturystyki i apartamentów. W przypadku noclegów nad Gardą, zdarza się tam znaleźć dłuższe pobyty (powyżej 7 dni) w cenach o połowę niższych niż oferty z Booking.com.

Warto tutaj jeszcze nadmienić, iż niektóre miejscowości nad jeziorem, takie jak Limone sul Garda czy Malcesine są wyraźnie droższe niż Riva, Nago czy Torbole.

Jeśli chodzi o ceny jedzenia w restauracjach nad Jeziorem Garda nie różnią się one znacząco od innych turystycznych regionów Włoch. Pizza to koszt od 8 do 12 Euro, Piwo 3-5 Euro, podobnie kształtują się ceny lampki wina. Można przyjąć, że obiad dla dwóch osób z przystawkami i napojami można zjeść za mniej niż 50 Euro.

Dodatkowe informacje

Rejon jeziora Garda jest bardzo bogaty historycznie, i znajdziemy tutaj zabytkowe twierdze, zamki i pałace na każdym kroku. To też przekłada się na zabudowania w centrach miejscowości, które często mają tysiącletnią lub dłuższą historię, i możliwości poruszania się po nich samochodem. W wielu miejscowościach (Limone, Riva Del Garda, Garda, Gargnano) część miasta jest niedostępna dla pojazdów samochodowych. Trzeba to wziąć pod uwagę przy rezerwacji noclegu (nie wszędzie dojedziemy!)

W otoczeniu jeziora trafimy także na korki związane z tym, że drogi idące po obu stronach jeziora są dość wąskie, a ruch zarówno turystyczny jak i lokalny – spory.
Wybierając się na wycieczkę z jednego na drugi koniec jeziora musimy się liczyć z tym, że w sezonie przejazd 60 kilometrów może zająć nawet dwie godziny.

Warto zaopatrzyć się w nowe mapy, lub wykupić subskrypcję Locus map lub czegoś podobnego. W ostatnich latach włosi zmienili oznaczenia niektórych szlaków o czym przekonałem się kilka miesięcy temu – mapa którą miałem sprzed 6-7 lat okazała się prawie całkowicie bezużyteczna.

Mogą Cię zainteresować

Punta Larici – najlepszy punkt widokowy nad Gardą?

Zlokalizowany na wysokości 907 metrów nad poziomem morza punkt widokowy to świetne…