Via Ferrata dell’Amicizia to jedna z najłatwiej dostępnych ferrat w rejonie Jeziora Garda. Prowadzi na wysoką na 1246 metrów skalną formację Cima SAT, górująca nad Rivą Del Garda i Arco. Wysokość 1180 metrów nad poziomem Jeziora Garda zapewnia zapierające dech w piersi widoki na jeziora Garda oraz Tenno, miejscowości Torbole, Riva oraz Arco. Ze szczytu rozpościera się też widok na szczyty Monte Brione, Corno, Monte Misone, Monte Stivo i Monte Altissimo di Nago. Nie jest to jednak jedyna droga dostania się na ten punkt widokowy – możliwe jest także dotarcie “od drugiej strony”, czyli od szlaku 418, jednak nawet tamtędy musimy się liczyć z natrafieniem na kilkunastometrowy odcinek wymagający sprzętu wspinaczkowego.

Drogi wejścia na Cima SAT

Na szczyt prowadzi z Rivy kilka szlaków, co umożliwia wykonanie pętli i uniknięcie powrotu po własnych śladach, jednak droga przez Ferratę wymaga posiadania ekwipunku wspinaczkowego i odpowiednich umiejętności. Sklasyfikowana została jako EEA (EEA – skilled and equipped hikers) / poziom trudności B/C.

Cima Sat przez via Ferrata dell’Amicizia

Początek podejścia na Cima SAT znajduje się w Rivie, przy Via Monte Oro (początek zachodniej Gardesany). W tym miejscu zauważysz wąską uliczkę biegnącą w górę po prawej stronie drogi, z drogowskazem informującym o drodze do Bastionu. Górujący nad Rivą Bastion to okrągła wieża strażnicza, zlokalizowana na wysokości około 210 metrów powyżej miasta. Twierdza została zbudowana w XVI wieku, można do niej dotrzeć marmurową drogą, która wije się pod górę przez kilka ostrych zakrętów wśród cyprysów i lasów sosnowych. Ta droga prowadzi nas też w stronę szczytu.

Kościół Santa Barbara
Kościół Santa Barbara w drodze na Cima Sat

Dosłownie kawałek od Bastionu zobaczymy ścieżkę numer 405 skręcającą w prawo, i stromo wspinającą się przez las sosnowy. To tę drogę musimy obrać, bo dostać się do Ferraty. 20 minut szybkim tempem i docieramy do skrzyżowania z drogą leśną. Tutaj trzymamy się lewej strony, po natrafieniu na skrzyżowanie szlaków, opuszczamy ścieżkę numer 405 i udajemy się na północ ścieżką nr. 404. Tam mijamy tamę skalną i stromymi zakrętami docieramy do Capanna Santa Barbara na wysokość 560 m. Stąd idziemy na południe, w kierunku kościoła Santa Barbara (625 m n.p.m). Po minięciu kościoła zaczyna się faktyczna Ferrata. Początkowo to spacer po skalnych stopniach, zabezpieczonych stalowymi linami i kotwami.

Cima SAT - drabinki
Via ferrata dell’Amicizia

Po około 20 minutach przyjemnego marszu trafiamy na esencję via Ferrata dell’Amicizia: pionowe stalowe drabiny o wysokości wielopiętrowych bloków. Najdłuższa, czwarta drabina ma wysokość 70 metrów! Po pokonaniu drabin meldujemy się na szczycie, skąd rozpościerają wspaniałe widoki na całą okolicę.

Całkowity czas przejścia “w górę” tej trasy to około 2h30 minut ciągłego marszu, a wraz z postojami widokowymi i czasem na przygotowanie sprzętu warto zarezerwować na to 4 godziny. W przypadku wspinaczki latem, warto rozważyć bardzo wczesne wyjście na szlak by uniknąć trafienia na palące słońce w odsłoniętym terenie i upał, oraz zminimalizować ryzyko trafienia na burze, dość charakterystyczne dla rejonu Jeziora Garda w okresie letnim.

Ferrata dell’Amicizia na wideo

Cima SAT – trasa (prawie) turystyczna

Drugim wariantem pozwalającym na dostanie się na Cima SAT jest dostanie się tam kombinacją szlaków 402 oraz 418. Ten wariant w zdecydowanej większości prowadzi bardzo wąską ścieżką, wspinającą się po stromym zboczu. Na zdecydowanej większości długości szlaku przebywamy w terenie osłoniętym od słońca, co stanowi zdecydowaną zaletę jeśli ruszyliśmy na szlak w ciągu dnia, i musimy zmagać się z palącym słońcem.

Szlak 418 - widok
Widoki ze szlaku 418

W tym przypadku wyruszamy z Rivy szlakiem Sentiero Della Pace, który przechodzi przez wspomnianą wcześniej Via Monte Oro. Szlak jest szeroki i dobrze utrzymany. Po minięciu łącznika ze szlakiem 402 kontynuujemy marsz drogą 402/SDP aż do skorzyżowania ze szlakiem 418. Dotarcie do tego miejsca powinno nam zająć maksymalnie 45 minut. Tutaj musimy odbić na wspomniany szlak 418, który w tym miejscu stromo idzie w górę zbocza. Po około 2 godzinach wspinaczki szlakiem 418, tylko miejscami uprzyjemnianej widokami na wspomnianą Cima SAT i rejon Rivy/Arco, trafimy na rozdzielenie szlaku 418/404B. Szlak 404B będzie w tym przypadku prowadził na Cimę SAT – trafimy tutaj na wiele osób wracających z Cimy: szlak 418 jest często używany jako droga powrotna dla osób, które wybrały się na Cimę via ferratą.

Wejście na Cima SAT wiąże się z pokonaniem podejścia o trudności B/C (konieczny sprzęt wspinaczkowy!)

Powrót z Cima SAT do Rivy

W przypadku osób, które wybrały ferratę jako drogę wejścia na Cima SAT standardem jest powrót szlakiem 418. Zejście zajmuje około 2 godzin i stanowi dobre dopełnienie wypełnionej adrenaliną pierwszej części wyprawy. W przypadku osób, które zdecydowały się na “łatwiejsze” wejście na Cima SAT szlakiem 418 i nie chcą wracać po swoich śladach dobrą opcją powrotu jest dojście szlakiem 418 do skrzyżowania z szlakiem 413 i odbicie w lewo na skrzyżowaniu, w kierunku Vallone del Concoli. Dalej kontynuujemy szlakiem 404 (częściowo zabezpieczonym), który zaprowadzi nas pod kościół Santa Barbara i dalej do Bastione i Rivy.

Więcej ciekawych miejsc do zobaczenia nad Jeziorem Garda pokazuje ten artykuł

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Punta Larici – najlepszy punkt widokowy nad Gardą?

Zlokalizowany na wysokości 907 metrów nad poziomem morza punkt widokowy to świetne…