sanktuarium na gorze iglicznej
Sanktuarium na Górze Iglicznej nocą. Fot: Jarek Sobański

Zlokalizowany pod szczytem Góry Igliczna (845 m n.p.m.) górski kościółek został wybudowany w końcu XVIII wieku w stylu barokowym. Znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” o statusie samodzielnego rektoratu.

Historia Sanktuarium na Górze Iglicznej

Kościół wybudowano w pobliżu miejsca, w którym wcześniej stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem. Figurę tę przywiózł w 1750 z pielgrzymki do Mariazell w Austrii wójt Wilkanowa Krzysztof Veit. W 1765 roku okolicę nawiedziła wichura, która obaliła również drzewo ale nie uszkodziła jednak samej figury co okoliczni mieszkańcy potraktowali jako znak od Boga i w 1776 roku wybudowano w tym miejscu drewnianą kaplicę, która wkrótce musiała zostać rozbudowana ze względu na popularność tego miejsca wśród wiernych.

Kamień węgielny pod kościół wmurowano 18 czerwca 1781 roku, a w budowie uczestniczyli pielgrzymi przybywający na Igliczną. Zasadnicza bryła kościoła stanęła rok później. 22 października 1782 wikariusz książęco-arcybiskupi arcybiskupa Pragi, ksiądz Karl Winter z Międzylesia poświęcił kościół. Dwa lata później dobudowano od zachodu wieżę, a w 1821 tzw. soboty.

Dojście do Sanktuarium na Górze Iglicznej

Sanktuarium znajduje się w pobliżu schroniska “Na Iglicznej” i węzła szlaków. Najłatwiejsza trasa prowadzi z Międzygórza, ale możliwe jest także dotarcie między innymi z Czarnej Góry (zielony szlak).

Fotografię nadesłał Jarosław Sobański.

Mogą Cię zainteresować

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…