Polica widok na południe
Widok z Policy na południe (niebieski szlak)

Mimo bliskości Babiej Góry, Polica jest relatywnie rzadko odwiedzanym szczytem. Zdecydowana większość przybywających do Zawoi, czy nawet wjeżdżających na oddzielającą Pasmo Policy od Babiej Góry przełęcz Krowiarki kieruje się w stronę “królowej Beskidów”. To… w sumie dobrze, bo może dzięki temu pasmo Policy uniknęło znanego z Babiej Góry czy Śnieżki “brukowania” szlaków.

Polica wznosi się na wysokość 1369 m n.p.m, i obecnie w przeważającej części jest porośnięta lasem, choć w partiach około-szczytowych oraz na zboczu południowo-wschodnim znajdziemy duże obszary hal. Niedaleko szczytu znajduje się pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej z 1969 roku, kiedy to rozbił się o grzbiet góry pasażerski samolot An-24. W pobliżu (około 20 minut od szczytu) znajduje się Schronisko PTTK na Hali Krupowej,

Polica - pomnik katastrofy
Pomnik upamiętniający katastrofę na Policy.

Szlaki na Policę

Bezpośrednio na szczyt Policy prowadzą szlaki czerwony – fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego – oraz niebieski, prowadzący z położonej na południowym wschodzie Przełęczy Zubrzyckiej (miejscowość Zubrzyca górna). Północnymi zboczami Policę trawersuje zielony szlak z Zawoi, który łączy się z GSB około kilometra na wschód od szczytu.

polica czerwony szlak
Czerwony szlak na Police

Polica: propozycje wycieczek

Najkrótszą możliwą wycieczkę na Police możemy odbyć korzystając z wyciągu Mosorny Groń, i stamtąd szlakiem żółtym podejść na Kiczorkę i dalej, głównym szlakiem Beskidzkim w kierunku Policy. Ta opcja to ok 4,5 km spaceru w jedną stronę z czasem przejścia na poziomie 1h30 minut “w górę” oraz około 1h15 minut “w dół”.

Inną, krótką wycieczkę możemy zacząć i skończyć na Przęłęczy Krowiarki. Ta opcja to około 14 kilometrowy (7 km w jedną stronę) spacer, głównie dość szeroką drogą gospodarczą utrzymaną w dobrym stanie. Czas przejścia to około 90 minut w każdą stronę.

Osoby które dysponują większą ilością czasu powinny jednak zdecydowanie wybrać którąś z możliwych do wykonania pętli. Przykładowo, możemy zacząć od podejścia żółtym szlakiem na Mosorny Groń i dalej na Halę Śmietanową, gdzie odbijamy na niebieski szlak, który nas doprowadzi do genialnego zielonego, dzikiego szlaku trawersującego zbocze Policy (uwaga: ślisko po deszczu, wąska ścieżka). Zielonym szlakiem dotrzemy na główny grzbiet i czerwonym szlakiem udamy się jeszcze w kierunku Hali Kucałowej i schroniska na Hali Krupowej. W drodze powrotnej idziemy czerwonym szlakiem przez szczyt Policy, aż do Kiczorki, gdzie przechodzimy na żółty szlak prowadzący spowrotem na Mosorny Groń i do punktu wyjścia.

Możemy skrócić ten wariant korzystając z wyciągu na Mosornym do “podwózki” w górę, co pozwala “urwać” około 1h 20 minut podejścia na Mosorny Groń.

Jeśli dysponujesz zdjęciami Policy, którymi chciałbyś/chciałabyś się podzielić, zachęcam do nadsyłania przez formularz poniżej.





    Mogą Cię zainteresować

    Zabytkowy Kościół św. Krzyża w Istebnej

    Historia drewnianego kościoła sięga 1779 roku, kiedy to został wzniesiony w Przyszowicach…