Ostatni weekend wakacji zapowiada się wyjątkowo upalnie, więc jednym ze sposobów na “walkę” z nieznośnym ciepłem może być spędzenie go w górach. Przygotowaliśmy szereg propozycji na udany weekend z górami w tle.

Beskidy i Bieszczady

Osobom wybierającym się w Bieszczady proponujemy odwiedzenie zabytkowej cerkwi, a obecnie kościoła w Krościenku. Jako że jest położony zaledwie 8 km od Ustrzyk Dolnych zwiedzenie go nie powinno kolidować z wycieczką w wyższe partie Bieszczadów

W Beskidzie Niskim naszym typem na ten weekend jest Dukla. Wycieczka żółtym szlakiem na górujący nad miejscowością szczyt Cergowej (716 m n.p.m.) zapewni nam zajęcie na dużą część dnia, którego pozostałość możemy zagospodarować zwiedzając pochodzący z XVIII wieku Kościół i klasztor pw. św. Jana z Dukli prowadzony przez oo. Bernardynów (ul. Pocztowa 5).

Widok na górujący nad Duklą szczyt Cergowej. Fot: Tomasz Dębiec
Widok na górujący nad Duklą szczyt Cergowej. Fot: Tomasz Dębiec / wyd. Quercus

W Beskidzie Małym proponujemy wycieczkę na Czupel – na który możemy udać się w przerwie w wypoczynku nad Jeziorem Żywieckim z Międzybrodzia lub Czernichowa. Po drodze warto zobaczyć Diabli Kamień. W schronisku na Magurce Wilkowickiej możemy trafić na tłok, jednak serwowana tam kwaśnica jest warta oczekiwania 😉

Sudety

Wysokie temperatury nie będą nam takie straszne jeśli udamy się odpowiednio wysoko. Propozycją w Masywie Śnieżnika na ten tydzień jest… sam Śnieżnik – góra łatwo dostępna zarówno ze Stronia Śląskiego (można skorzystać z wyciągu na Czarną Górę). Co ważne, niedaleko szczytu znajduje się schronisko, a szlaki prowadzące na górę są w znacznej części osłonięte przed słońcem.

W Sudetach Zachodnich proponujemy udać się w Góry Izerskie – a dokładniej na znajdującą się tam Halę Izerską. To jedno z historycznie najzimniejszych miejsc w Polsce. Doskonałe warunki zarówno do uprawiania turystyki pieszej jak i mało wymagające szlaki rowerowe (w znacznej części asfaltowe) mogą przyciągnąć sporo turystów, jednak wybierając mniej uczęszczane szlaki (np. niebieski – “konną ścieżke” przez torfowiska) możemy znaleźć również swoją oazę spokoju.

Hala Izerska - fot. Tomasz Dębiec
Hala Izerska – fot. Tomasz Dębiec / wyd. Quercus

Tatry

W Tatrach tym razem zapraszamy na Słowację, a dokładniej – w Niżne Tatry, do Demanovskiej Doliny. Te zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez Polaków góry kryją masę atrakcji – zarówno jaskinie (najbardziej znana: Demanovska Jaskyna Svobody – zdjęcie nagłówkowe) jak i ciekawe szlaki – takie jak zielony prowadzący z Doliny na Ilanovske Sedlo.

Zielony szlak z Doliny Demanovskiej
Zielony szlak z Doliny Demanovskiej. foto własne.
Mogą Cię zainteresować

Szukając spokoju: Rysianka

Hala Rysianka to jedno z najpopularniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim nie bez…

Turystyczne okazje na Prime Day

W tym roku po raz pierwszy możemy w Polsce korzystać z okazji…

Startujemy!

Blisko dwa lata minęły od założenia Facebookowego fanpage “Miejsca w górach, o…