Szczeliniec Wielki to należący do Korony Gór Polski najwyższy szczyt pasma Gór Stołowych (922 m n.p.m). To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sudetów – znajdują się tu wyjątkowe formacje skalne, przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące prawdziwe skalne labirynty. Masyw Szczelinca Wielkiego leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych i wstęp na trasę turystyczną rozpoczynającą się powyżej Schroniska PTTK na Szczelincu jest płatny (12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy). Jako że obowiązują limity sprzedaży biletów (400 na każdą godzinę), w przypadku odwiedzin Szczelinca w okresie dużego ruchu turystycznego (“długie weekendy”, weekendy w okresie wakacji) warto kupić bilet online na stronie Parku [link na końcu artykułu].
Szlaki na Szczeliniec Wielki
Przez szczyt przechodzi wyłącznie okrężna, jednokierunkowa trasa turystyczna. Przez masyw Szczelinca przechodzi jednak popularny żółty szlak ze schroniska Pasterka do Karłowa. W pobliżu przełęczy między Szczelincami dołącza do niego niebieski szlak ze Skalnych Wrót.
Odcinek żółtego szlaku od strony Pasterki do przełęczy jest szlakiem naturalnym, bez sztucznych ułatwień. Szlak prowadzący z Karłowa z kolei przypadnie do gustu miłośnikom schodów – jest ich na trasie mnóstwo. Od przełęczy w górę prowadzi już wyłącznie wspomniana trasa turystyczna, wyposażona w ułatwienia w postaci schodów i drewnianych podestów.
Najkrótsze wejście na Szczeliniec prowadzi z parkingu przy szlaku z kierunku Pasterki. Dotarcie do schroniska stąd to zaledwie 30-40 minut drogi umiarkowanym tempem. Nieco dłużej, ale dalej poniżej godziny wędrówki, zajmie nam dotarcie z Karłowa.
Osoby które planują spędzić cały dzień w górach, mogą pomyśleć o połączeniu wycieczki na Szczeliniec z wejściem na Błędne Skały. Idealnym miejscem do rozpoczęcia jednodniowej wycieczki w oba te miejsca będzie Karłów. Realnie na taką wycieczkę należy zaplanować 8-10 godzin z czasem na posiłki. Czas ten będzie krótszy jeśli wybierzemy się w okresie niskiego ruchu turystycznego.
Szczeliniec Wielki – ciekawostki
- Podawana w wielu miejscach wysokość 919 m n.p.m. dla Szczelinca Wielkiego jest… nieprawdziwa. Na wysokości 919 m n.p.m. znajduje się osnowa geodezyjna umieszczona poniżej punktu widokowego na skale Fotel Pradziada Faktycznym, najwyższym punktem jest szczyt skały Fotel Pradziada – 922 metry i 1 centymetr nad poziomem morza.
- w wąwozie Piekiełko na Szczelincu nakręcono kilka scen z filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
- prowadzący na szczyt żółty szlak z Karłowa składał się w oryginale z 665 schodów, ułożonych w 1814 roku przez Franza Pabla – lokalnego sołtysa. Schody nie są odśnieżane zimą – warto zabrać raczki!
- w Górach Stołowych możecie trafić na… muflony. Ten dziki gatunek owiec został sprowadzony na tereny Gór Sowich na początku XX wieku, i czasami zagląda także we wschodnie partie Gór Stołowych.
Noclegi w Górach Stołowych
Baza noclegowa w tym rejonie jest średnio rozwinięta, ale pomijając okresy szczytu turystycznego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem miejsc noclegowych.
W przypadku planu na zwiedzanie głównie polskiej części Gór Stołowych warto pomyśleć o noclegu w Karłowie: link. Z kolei jeśli plan obejmuje także Czeską część gór, idealne będzie Schronisko Pasterka, z którego możecie zarówno wystartować na wycieczkę obejmującą Szczeliniec i Błędne Skały, jak i później wybrać się na czeskie Broumovskie Steny.
Uwagi dodatkowe
Parking przy żołtym szlaku z Pasterki jest bardzo mały – około 10 samochodów. Jeśli planujecie z niego skorzystać, lepiej zjawić się na nim bardzo wcześnie rano.
Pobliski Szczeliniec Mały – znajdujący się po drugiej stronie przełęczy, z której odbijają szlaki na Szczeliniec Wielki – nigdy nie został udostępniony turystycznie. Obecnie utworzony jest tam rezerwat przyrody.
Jeśli polubicie klimat skalnych labiryntów Szczelinca, po czeskiej stronie w zasięgu wycieczki pieszej (z Pasterki) sa Broumvoskie Steny, a nieco dalej słynne Skalne Miasto.
Bilety na trasy turystyczne w Parku Narodowym Gór Stołowych można kupic tutaj: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html