Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki fot: jarko7 / Pixabay

Szczeliniec Wielki to należący do Korony Gór Polski najwyższy szczyt pasma Gór Stołowych (922 m n.p.m). To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sudetów – znajdują się tu wyjątkowe formacje skalne, przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (WielbłądMamutSłońKwokaMałpaPiesŻółwSowaFotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (PiekiełkoDiabelska Kuchnia) tworzące prawdziwe skalne labirynty. Masyw Szczelinca Wielkiego leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych i wstęp na trasę turystyczną rozpoczynającą się powyżej Schroniska PTTK na Szczelincu jest płatny (12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy). Jako że obowiązują limity sprzedaży biletów (400 na każdą godzinę), w przypadku odwiedzin Szczelinca w okresie dużego ruchu turystycznego (“długie weekendy”, weekendy w okresie wakacji) warto kupić bilet online na stronie Parku [link na końcu artykułu].

Szczeliniec Wielki - formacje skalne
Formacja na Szczelicnu Wielkim

Szlaki na Szczeliniec Wielki

Przez szczyt przechodzi wyłącznie okrężna, jednokierunkowa trasa turystyczna. Przez masyw Szczelinca przechodzi jednak popularny żółty szlak ze schroniska Pasterka do Karłowa. W pobliżu przełęczy między Szczelincami dołącza do niego niebieski szlak ze Skalnych Wrót.

Odcinek żółtego szlaku od strony Pasterki do przełęczy jest szlakiem naturalnym, bez sztucznych ułatwień. Szlak prowadzący z Karłowa z kolei przypadnie do gustu miłośnikom schodów – jest ich na trasie mnóstwo. Od przełęczy w górę prowadzi już wyłącznie wspomniana trasa turystyczna, wyposażona w ułatwienia w postaci schodów i drewnianych podestów.

widok ze Szczelinca
Widok ze Szczelinca na Broumovskie Steny (Broumowskie Ściany)

Najkrótsze wejście na Szczeliniec prowadzi z parkingu przy szlaku z kierunku Pasterki. Dotarcie do schroniska stąd to zaledwie 30-40 minut drogi umiarkowanym tempem. Nieco dłużej, ale dalej poniżej godziny wędrówki, zajmie nam dotarcie z Karłowa.

Osoby które planują spędzić cały dzień w górach, mogą pomyśleć o połączeniu wycieczki na Szczeliniec z wejściem na Błędne Skały. Idealnym miejscem do rozpoczęcia jednodniowej wycieczki w oba te miejsca będzie Karłów. Realnie na taką wycieczkę należy zaplanować 8-10 godzin z czasem na posiłki. Czas ten będzie krótszy jeśli wybierzemy się w okresie niskiego ruchu turystycznego.

Szczeliniec Wielki – ciekawostki

  • Podawana w wielu miejscach wysokość 919 m n.p.m. dla Szczelinca Wielkiego jest… nieprawdziwa. Na wysokości 919 m n.p.m. znajduje się osnowa geodezyjna umieszczona poniżej punktu widokowego na skale Fotel Pradziada Faktycznym, najwyższym punktem jest szczyt skały Fotel Pradziada – 922 metry i 1 centymetr nad poziomem morza.
  • w wąwozie Piekiełko na Szczelincu nakręcono kilka scen z filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
  • prowadzący na szczyt żółty szlak z Karłowa składał się w oryginale z 665 schodów, ułożonych w 1814 roku przez Franza Pabla – lokalnego sołtysa. Schody nie są odśnieżane zimą – warto zabrać raczki!
  • w Górach Stołowych możecie trafić na… muflony. Ten dziki gatunek owiec został sprowadzony na tereny Gór Sowich na początku XX wieku, i czasami zagląda także we wschodnie partie Gór Stołowych.
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki nie należy do wybitnych szczytów

Noclegi w Górach Stołowych

Baza noclegowa w tym rejonie jest średnio rozwinięta, ale pomijając okresy szczytu turystycznego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem miejsc noclegowych.
W przypadku planu na zwiedzanie głównie polskiej części Gór Stołowych warto pomyśleć o noclegu w Karłowie: link. Z kolei jeśli plan obejmuje także Czeską część gór, idealne będzie Schronisko Pasterka, z którego możecie zarówno wystartować na wycieczkę obejmującą Szczeliniec i Błędne Skały, jak i później wybrać się na czeskie Broumovskie Steny.

Uwagi dodatkowe

Parking przy żołtym szlaku z Pasterki jest bardzo mały – około 10 samochodów. Jeśli planujecie z niego skorzystać, lepiej zjawić się na nim bardzo wcześnie rano.

Pobliski Szczeliniec Mały – znajdujący się po drugiej stronie przełęczy, z której odbijają szlaki na Szczeliniec Wielki – nigdy nie został udostępniony turystycznie. Obecnie utworzony jest tam rezerwat przyrody.

Jeśli polubicie klimat skalnych labiryntów Szczelinca, po czeskiej stronie w zasięgu wycieczki pieszej (z Pasterki) sa Broumvoskie Steny, a nieco dalej słynne Skalne Miasto.

Bilety na trasy turystyczne w Parku Narodowym Gór Stołowych można kupic tutaj: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html

Mogą Cię zainteresować

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…