W sobotę w godzinach wieczornych doszło do pożaru lasu zlokalizowanego tuż pod Halą Lipowską. Akcję gaśniczą, w której uczestniczyły zastępy straży pożarnej Żywca oraz okolicznych miejscowości (JRG Żywiec oraz OSP Ujsoły, OSP Złatna, OSP Glinka oraz OSP Soblówka) udało się zakończyć o godzinie 1:30. W wyniku pożaru spłonęło poszycie leśne o powierzchni 30×50 metrów oraz nadpalonych zostało kilkanaście drzew (zarówno stojących jak i powalonych).

Akcja gaśnicza w relacji KSRG OSP Ujsoły:

W sobotę, o godzinie 20:15 zostaliśmy zadysponowani do pożaru lasu pod Halą Lipowską
Dojazd z naszej remizy, do miejsca skąd możliwe było zlokalizowanie pożaru trwał ponad 30 min. Dalszą drogę (ok.400m) musieliśmy pokonać pieszo z podręcznym sprzętem gaśniczym. Największym utrudnieniem podczas tego pożaru była jego lokalizacja na stromym zboczu. Ogromną pomocą w czasie akcji okazał się quad, przywieziony przez JRG Żywiec, którym były dowożone hydronetki z wodą. Działania zakończyliśmy powrotem do remizy o godzinie 1:30.
W akcji oprócz nas brały udział jednostki : OSP Złatna (GBA Mercedes-Benz), OSP Soblówka (GBA Mercedes-Benz, SLRR Tarpan Honker), OSP Glinka (GLM Ford Ranger) oraz JRG Żywiec (GBA Renault Midlum, SLRR Nissan Pathfiner+quad Artcic Cat), służby leśne (Land Rover Defender)

Korzystając z okazji apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w górach oraz obszarach leśnych. Mimo ostatnich opadów i niższej temperatury w dalszym ciągu w lasach jest sucho,  a do pożaru może doprowadzić zarówno pozostawiony niedopałek papierosa jak i np. wyrzucona “w las” butelka. Góry są obszarem bardzo wymagającym w przypadku akcji gaśniczych, i pożar który na obszarze nizinnym jest stosunkowo łatwy do opanowania, w górach może stanowić prawdziwe wyzwanie.

Lokalizacja pożaru wg KSRG OSP Ujsoły / mapa: Compass
Lokalizacja pożaru wg KSRG OSP Ujsoły / mapa: Compass

Źródło informacji: KSRG OSP Ujsoły

Mogą Cię zainteresować

Turystyczne okazje na Prime Day

W tym roku po raz pierwszy możemy w Polsce korzystać z okazji…

W góry na weekend: propozycje

Ostatni weekend wakacji zapowiada się wyjątkowo upalnie, więc jednym ze sposobów na…

Inwestycja w Gorcach c.d.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami monitorujemy sprawę inwestycji “Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu…