Sosna na Sokolicy przed wypadkiem
Sosna na Sokolicy przed wypadkiem

Jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Pienin wznosi się na wysokość 747 metrów nad poziomem morza, górując nad przepływającymi ponad 300 metrów niżej wodami Dunajca. Do niedawna była kojarzona widokowo głównie z piękną, starą sosną rosnącą na jej szczycie. Sosna co prawda dalej rośnie, jednak po akcji ratunkowej z 2018 podczas której uległa złamaniu jedna z jej gałęzi nie jest już tak malownicza.

Sokolica - sosna na Sokolicy obecnie
Sosna na Sokolicy obecnie. Fot: @mkos83 / Twenty20

Niezależnie od stanu w jakim znajduje się sosna, Sokolicę zdecydowanie warto odwiedzić

Sokolica – jeden z najlepszych punktów widokowych w Pieninach

Szczyt Sokolicy jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) w okresie od 20 kwietnia do 31 października jest płatny.

Ceny biletów na Sokolicę i Trzy Korony

Bilety kosztują obecnie:

  • W okresie od 20 kwietnia – 31 maja i od 1 września – 31 października (sezon niski): 6,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy
  • W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia:  8,00 zł – bilet normalny, 4,00 zł – bilet ulgowy

Zakup biletu na Sokolicę upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu).

Sokolica – drogi wejścia

Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (ok. 40 m różnicy poziomów, 7 min podejścia w górę). Do tego miejsca prowadzi niebieski szlak turystyczny, który przebiega ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca i dalej tzw. Sokolą Percią.
Z drugiej strony wiedzie on z Trzech Koron przez Zamkową Górę i grań Pieninek (Czerteż, Czertezik, przełęcz Sosnów). Na przełęcz Sosnów biegnie także zielony szlak z Krościenka

Szacunkowy czas wejścia na Sokolicę to ok 75 minut ze Szczawnicy (60 minut w dół) szlakiem niebieskim, około 1h 40 minut z Krościenka szlakiem zielonym (w dół 80 minut).

Noclegi w pobliżu Sokolicy

Największą bazą noclegową w okolicy dysponuje Szczawnica oraz rejon Czorsztyna / Niedzicy. Ten drugi rejon jest szczególnie atrakcyjny, jeśli zamierzamy spędzać większą ilość czasu nad Jeziorem Czorsztyńskim. W okresie letnim przejazd samochodem na trasie Szczawnica – Niedzica może zająć nawet do 45-60 minut.

Booking.com

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…