Demianowska Jaskinia Wolności stanowi część systemu jaskiń Demianowskich, położonych w Słowackich Tatrach Niżnych, w pobliżu znanego ośrodka narciarskiego Chopok – Jasna. To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania dla osób zainteresowanych dogłębnym poznawaniem tatrzańskich bogactw

Demänovská jaskyňa Slobody – podstawowe informacje

Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 11 117 metrów, z deniwelacją sięgająca 130 metrów. Przez jaskinię przepływa podziemny potok Demianówka, który stale modeluje krajobraz jaskini. W ciągu roku temperatura w jaskini jest stabilna i wynosi od 6,1 do 7 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza oscyluje w okolicach 94-99%. Te cechy sprawiają, że do zwiedzania jaskini powinniśmy ubrać się w ciepłe ubrania przeciwdeszczowe.

Demianowska Jaskinia Wolności

Jaskinia Demianowska – zwiedzanie

Do zwiedzania turystom udostępniono dwie trasy: długą o długości 2150m i klasyczną o długości 1150 m. Wejście na obie trasy jest płatne (cennik poniżej), i jest możliwe przez większą część roku od wtorku do niedzieli. Jaskinia rokrocznie jest zamknięta dla zwiedzających od 15 listopada do 1 stycznia. Warto przy tym dodać, że zwiedzanie jaskini wiąże się z pokonywaniem sporych różnic wysokości (88 metrów) i znacznych ilości kamiennych schodów (913 w przypadku trasy klasycznej, 1118 w przypadku trasy długiej). Czas zwiedzania wynosi odpowiednio 60 minut i 100 minut.
W trakcie zwiedzania możliwe jest wykonywanie zdjęć za dodatkową opłatą (bez statywu, nie może wpływać na spowolnienie zwiedzania przez grupę)

Bilety do jaskini Demianowskiej

Trasa klasyczna (60 min):
Dorośli: 10 Euro
Studenci i dorośli po 60 roku życia: 9 Euro
Dzieci 6-15 r.ż.; niepełnosprawni: 5 Euro
Dopłata do aparatu fotograficznego: 10 Euro

Trasa długa (60 min):

Dorośli: 18 Euro
Studenci i dorośli po 60 roku życia: 16 Euro
Dzieci 6-15 r.ż.; niepełnosprawni: 9 Euro
Dopłata do aparatu fotograficznego: 10 Euro

Dojazd do Jaskini Demianowskiej

Wejście do jaskini znajduje się w Dolinie Demanovskiej, około 60 metrów powyżej poziomu drogi prowadzącej do ośrodka Jasna – Chopok. W pobliżu drogi stworzono obszerny parking i ulokowano punkty gastronomiczne.

Po zwiedzeniu jaskini, parking może stanowić dobry punkt wypadowy w góry – stamtąd można np. udać się niebieskim szlakiem na Przełęcz Machnate, i dalej na Krakovą Holę.

Noclegi w pobliżu Jaskini Demianowskiej

Baza noclegowa w pobliżu jest bardzo dobrze rozbudowana, głównie ze względu na bliskość dużego ośrodka narciarskiego jakim jest Jasna / Chopok. Większość miejsc noclegowych znajdziemy u wylotu doliny Demanovskiej, przy szosie prowadzącej do Liptovskiego Mikulasa. Zdecydowanie warto zatrzymać się na kilka dni, by zwiedzić Tatry Niżne, a w drodze powrotnej można zdecydować się na szybkie wyjście górskie w Tatry Zachodnie.

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…