Turbacz
Pod szczytem Turbacza

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców, pasma górskiego położonego w południowej Małopolsce. Leży w środku pasma i według większości źródeł ma 1310 metrów wysokości. Sam szczyt otoczony jest gęstym lasem sosnowym, co uniemożliwia widok na okolicę i sprawia, że część turystów odpuszcza wejście na szczyt zadowalając się dotarciem do pobliskiego schroniska PPTK. Na szczycie znajduje się kamienny obelisk z żelaznym krzyżem.

Obelisk na Turbaczu

Masyw Turbacza jest popularny wśród turystów, a w pobliżu szczytu zlokalizowano skrzyżowanie kilku szlaków zbiegających się przed schroniskiem PTTK na Turbaczu.
Z samego schroniska, położonego na wysokości 1283 metrów, można podziwiać widoki na Tatry i Pieniny. Samo Schronisko Turbacz to otwarty w 1958 roku, dwuskrzydłowy, murowany budynek dysponujący bazą noclegową na 100 łóżek. Obok schroniska działa Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK, otwarte w 1980 roku. W pobliżu znajduje się także przekaźnik RTV i telefonii komórkowej.

Turbacz latem
Turbacz Latem. Fot Jerzy Górecki

Wydarzenia na Turbaczu

W każdą drugą niedzielę sierpnia przy tzw. Kaplicy Papieskiej na polanie Rusnakowej odbywa się Święto Gór. Przyciąga wielu turystów, aw tym samym miejscu tradycyjne nabożeństwo prowadził ks. Józef Tischner. 12 sierpnia 2012 r. na polanie Wisielakówka otwarto pomnik poświęcony polskim żołnierzom. Przez długie lata z Rabki Zdroju na Turbacz i z powrotem odbywał się wyścig kolarstwa górskiego, jednak ostatnia edycja miała miejsce w 2017 roku i nic nie wskazuje na wznowienie rywalizacji na tej trasie.

drogowskaz na turbacz
Niebiieski szlak na Turbacz- drogowskaz / fot krystianwin / Pixabay

Szlaki na Turbacz

Na sam Turbacz prowadzi wyłącznie czerwony szlak, stanowiący element Głównego Szlaku Beskidzkiego, ze Schroniska PTTK na Starych Wierchach do Kiczory. Szlak ten dochodzi do skrzyżowania pod Schroniskiem PTTK na Turbaczu, gdzie krzyżują się szlaki piesze:

  • prowadzące z Nowego Targu: żółty (idący dalej przez Czoło Turbacza do Lubomierza) oraz zielony (poprowadzony przez Turbaczyk do miejscowości Niedźwiedź)
  • prowadzący z Ostrowska czarny szlak kończący swój przebieg w tym miejscu
  • prowadzący z Łopusznej przez Schronisko na Turbaczu do Koninek szlak niebieski

Niezależnie od punktu startu, droga na Turbacz zarówno z Nowego Targu, Ostrowska, Koninek jak i Łopusznej to od 3 do 4 godzin marszu. W okresie deszczów na okolicznych szlakach występuje bardzo charakterystyczne, śliskie błoto, stąd warto zaopatrzyć się w dobre buty. Niestety część szlaków już utraciła część swojego naturalnego charakteru – na czerwonym szlaku w kierunku Starych Wierchów, czy niebieskim szlaku z Koninek pojawiły się ułatwienia w postaci drewnianych schodów.

Turbacz widok na tatry
widok na Tatry spod Turbacza / fot krystianwin / Pixabay

Uwagi dodatkowe

Szczyt i okolice znajdują się w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie od 1 stycznia tego roku wprowadzono opłaty za wstęp w wysokości 7 zł za dzień (3,5 ulgowy), 14 zł za 3 dni (7 zł ulgowy). Kompletny cennik można znaleźć na stronie parku: link,

Turbacz, jako najwyższy szczyt Gorców należy do Korony Gór Polski

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Zabytkowy Kościół św. Krzyża w Istebnej

Historia drewnianego kościoła sięga 1779 roku, kiedy to został wzniesiony w Przyszowicach…