W Polsce obowiązują cztery terminy, w których organizuje się ferie zimowe we wskazanych województwach. Podział na województwa ma na celu wydłużenie sezonu turystycznego w sezonie zimowym i zwiększenie liczby dostępnych miejsc noclegowych na wypoczynek w różnych częściach kraju. W każdym terminie można zorganizować udany wypoczynek tak w górach, jak i nad morzem. Gdzie warto wyjechać na ferie zimowe?
Ferie zimowe 16-29 stycznia
Pierwszy termin ferii zimowych przypada na drugą połowę stycznia. W tym czasie wolne mają dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Warto zdecydować się wtedy na wyjazd w Tatry, gdzie przez większą część zimy zalega śnieg. Śnieg występuje w Tatrach, nawet gdy pozostała część kraju jest pozbawiona pokrywy śnieżnej. Wypad do Zakopanego, Białki Tatrzańskiej, Murzasichle lub Chochołowa to okazja do białego szaleństwa na licznych stokach. W przypadku braku odpowiedniej ilości naturalnego śniegu stoki są dośnieżane, dlatego warunki do jazdy na nartach i snowboardzie w tej części Polski są dobre przez cały sezon.
Zobacz noclegi w Zakopanem na E-wczasy.pl
W pierwszym terminie ferii zimowych można pomyśleć również o wypadzie na zachodnie wybrzeże Bałtyku. Jest to jeden z najcieplejszych regionów kraju, dlatego panują tam sprzyjające warunki do długich spacerów po plaży i korzystania z dobrodziejstwa jodu. W drugiej połowie stycznia najwięcej atrakcji czeka na turystów w miastach takich jak: Świnoujście i Międzyzdroje, które dysponują bogatą bazą noclegową i gastronomiczną. Dodatkowo można wybrać się z nich na krótką wycieczkę do Ahlbeck oraz nad Zalew Szczeciński.
Ferie zimowe 23 stycznia – 5 lutego
Ostatni tydzień stycznia i pierwszy tydzień lutego to okres, na który przypada wolne dla dzieci z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Uczniowie szkół zlokalizowanych na wschodniej ścianie mogą z powodzeniem spędzić wolny czas w swoich okolicach. Urokliwe lasy i jeziora sprawiają, że oba województwa to doskonałe miejsce, by odpocząć od codziennego zgiełku. Wschodnia część Polski sprzyja śnieżnej aurze, dlatego na brak białego puchu zwykle nie można tam narzekać.
Na Mazurach można uprawiać zimą snowtubing i snowkiting. Oba sporty są coraz popularniejsze i przynoszą wiele radości młodzieży i dorosłym. Dla młodszych dzieci można znaleźć liczne górki do jazdy na sankach, zarówno w małych miejscowościach, jak i w Mrągowie lub Mikołajkach. Województwo warmińsko-mazurskie obfituje również w trasy do narciarstwa biegowego. Jeśli preferuje się zjazdy na nartach, stoki można znaleźć nie tylko w górach, ale i w pobliskim województwie mazowieckim. Górka do jazdy na nartach czeka w okolicach Kazimierza Dolnego — stok Parchatka leży nieco ponad 140 km od Warszawy. Jeszcze bliżej jest Górka Szczęśliwicka, przy której mieści się stok dla początkujących (tzw. ośla łączka) o długości 60 km. Wypad na narty na Górkę Szczęśliwicką można połączyć ze zwiedzaniem Warszawy.
Ferie zimowe 30 stycznia – 12 lutego
Pierwsza połowa lutego to termin ferii zimowych dla dzieci zamieszkujących w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Jest to dobry czas, by wybrać się w Karkonosze i na Beskid Śląski. Województwo śląskie kończy ferie, dlatego okolice Żywca, Bielska-Białej i Zwardonia znów dysponują dużą liczbą wolnych miejsc noclegowych. W lutym zima z reguły obfituje w większe opady śniegu w tym regionie, a niskie temperatury sprzyjają utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej. Beskid Śląski to raj dla miłośników wypoczynku z dala od głośnych, dużych kurortów. Niewielkie i dobrze przygotowane stoki w miejscowościach takich jak Cisiec (okolice Węgierskiej Górki) oraz przy granicy z Czechami pozwalają doskonale bawić się fanom szusowania po stokach.
W Karkonoszach na fanów narciarstwa czeka z kolei Polana Jakuszycka z trasą dla uprawiania narciarstwa biegowego. W okolicach Karpacza, Przesieki i Szklarskiej Poręby można również wybrać się na wędrówki po ośnieżonych szlakach, np. do wodospadu Szklarki lub Kamieńczyka. Wskazane szlaki w Karkonoszach można pokonywać bez większych przeszkód nawet po obfitych opadach śniegu. Przed wyjściem na szlak powinno się jednak sprawdzić aktualne ostrzeżenia pogodowe i alerty o zagrożeniu lawinowym, zwłaszcza w przypadku wycieczek w rejon Śnieżnych Kotłów.
Ferie zimowe 13-26 lutego
W ostatnim terminie na ferie wyjadą dzieci z województw: zachodniopomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. Druga połowa lutego cechuje się wyraźnym wydłużeniem dnia, dlatego prócz wyjazdów na narty popularne w tym czasie są wypady na wschodnie wybrzeże Bałtyku. Na ferie warto wybrać się zwłaszcza do Trójmiasta, które sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Gdańsk, Gdynia i Sopot przez cały rok zapewniają wiele atrakcji i jednocześnie są wolne od tłumów turystów. Spędzenie drugiej połowy lutego nad Bałtykiem to również okazja do podreperowania zdrowia po jesienno-zimowych infekcjach dróg oddechowych. Luty to okres silnych wiatrów i dużych fal, dzięki którym jod unosi się w powietrzu nie tylko przy samym brzegu morza.
[artykuł powstał przy współpracy z partnerem zewnętrznym]