Przełęcz Karkoszczonka (729 m n.p.m) znajduje się w obrębie głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, pomiędzy Trzema Kopcami (1082 m n.p.m.) na północy i Beskidem (860 m n.p.m.) na południu. Przełęcz Karkoszczonka stanowi najniższy punkt oddzielający Brennę o Szczyrku, stanowiąc tradycyjny punkt przejścia dla ludności lokalnej między Brenną a Szczyrkiem. Obecnie przełęcz pełni głównie funkcje turystyczne – na przełęczy znajduje się prywatne schronisko górskie Chata Wuja Toma oraz polana, często wykorzystywana przez turystów do odpoczynku na trasie.
Szlaki na Przełęcz Karkoszczonka
Przez przełęcz Karkoszczonka przebiega czerwony szlak z Klimczoka na Przełęcz Salmopolską oraz żółty prowadzący z Brennej do Szczyrku. O ile ten pierwszy jest wykorzystywany głównie przez turystów planujących długie wycieczki (na przykład pętlę wokół Szczyrku), o tyle drugi stanowi dobrą opcję zarówno dla osób szukających szybkiej drogi komunikacyjnej między Brenną a Szczyrkiem, jak i turystów z dziećmi.
Żółty szlak od strony Szczyrku prowadzi betonowymi płytami, i należy raczej do odcinków, których pokonanie traktuje się jako “zło konieczne”. To nie zmienia faktu, że można pokusić się o wjechanie tędy z wózkiem, choć trzeba pamiętać że jest dość stromo. Od strony Brennej szlak prowadzi początkowo asfaltem, by później przejść w szeroką drogę zwózkową. Podejście poza krótkim, około 100 metrowym odcinkiem nie należy do stromych, i jest często wykorzystywane przez rodziny z dziećmi.
Zdecydowanym plusem żółtego szlaku prowadzącego z Brennej są piękne lasy mieszane, którymi prowadzi, zapewniające na większości trasy osłonę przed słońcem. Wytyczono tędy także ścieżkę edukacyjną – natrafimy po drodze na tablice opisujące otaczającą nas przyrodę
Przełęcz Karkoszczonka z Brennej
Początek wycieczki na przełęcz stanowią okolice przystanku PKS Brenna Bukowa – kursują tu minibusy i autobusy zarówno z centrum Brennej, jak i Skoczowa czy Cieszyna, a w pobliżu znajdują się dwa duże parkingi, które nie powinny być zapełnione nawet podczas letnich weekendów. Przystanek Brenna Bukowa zlokalizowany jest na wysokości 500 m n.p.m, co oznacza że na przełęcz mamy do pokonania około 250 metrów różnicy wysokości (łącznie z krótkimi zejściami), a wycieczka wzdłuż oznakowań żółtego szlaku powinna zając około godziny. Osoby które dysponują małą ilością czasu lub zwyczajnie są leniwe mogą spróbować podjechać nieco wyżej, aż do miejsca w którym droga rozdziela się na dwie – główną prowadzącą w prawo, i tę prowadzącą na przełęcz, w lewo (zamkniętą szlabanem). Znajduje się tam kilka miejsc nadających się do parkowania.
Noclegi w Brennej czy w Szczyrku?
Wybór miejsca noclegowego będzie w dużej mierze zależał od tego, co chcemy robić. Szczyrk dysponuje większą bazą turystyczną i oferuje dodatkowe atrakcje takie, jak np. trasy rowerowe na Małym Skrzycznem, kolej linową na Skrzyczne czy skocznię narciarską w pobliżu Centralnego Ośrodka Sportu. W przypadku Brennej mamy za to lokalizację która pozwala na eksplorację nieco mniej obleganej części Beskidu Śląskiego. Szczyty Błatniej czy Horzelicy są znacznie spokojniejsze niż góry otaczające Szczyrk.
Sprawdź ofertę noclegów w Brennej tutaj lub Szczyrku tutaj. Rezerwując noclegi przez stronę partnera wspomagasz działanie portalu.