Stożek Wielki - Bikepark

Stożek Wielki w Wiśle to jedna z dwóch gór o tej nazwie w Polsce. Ma wysokość 978 metrów npm i znajduje się na granicy Polsko-Czeskiej, która przebiega przez szczyt wzniesienia. Góra wchodzi w skład Beskidu Śląskiego i jest jedną z najwyższych, na które jesteśmy w stanie wejść w trakcie jednodniowej wycieczki ze startem w Wiśle (wyższa jest tylko Barania Góra – 1220 m npm.)

Stożek Wielki - widok z okolic Szczytu
Widok z okolic kolejki linowej na Stożku Wielkim

Góra Stożek jest dość popularnym celem wycieczek pieszych i turystycznych, jednak nawet w letnie, wakacyjne weekendy raczej nie powinniśmy trafić tutaj na tłumy. Na szczycie znajdziemy obchodzące w tym roku 100-lecie istnienia Schronisko PTTK. Na szczyt prowadzi kilka oznaczonych szlaków, zarówno lokalnych jak i dalekobieżnych – jak fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego (kolor czerwony). W masywie Wielkiego Stożka znajduje się również ośrodek narciarski słynący z wymagających tras zjazdowych.

Stożek Wielki - Schronisko PTTK
Schronisko PTTK na Stożku Wielkim

Schronisko PTTK na Stożku Wielkim

Otwarte 9 lipca 1922 roku schronisko jest najdłużej działającym polskim schroniskiem w Beskidach. Jego budowa nie uniknęła trudności – pierwszy wniosek o budowę polskiego schroniska był już procedowany w 1910 roku, jednak po podpisaniu umowy wstępnej pod zakup działki pomysł budowy został storpedowany przez broniącą interesów niemieckiej Beskidenverein Komorę Cieszyńską, zarządzającą lasami na tym terenie[1].

Ostatecznie budowa rozpoczęła się po zakończeniu I Wojny Światowej, po zorganizowaniu zbiórki przez Polskie Towarzystwo Turystyczne. Obecną formę schronisko zyskało po remoncie w latach 1962-65, w ramach którego doprowadzono do budynku wodę, energię elektryczną oraz stworzono centralne ogrzewanie.

stożek wielki z cieślar
Nazwa Stożek nie wzięła się z niczego 😉 – widok na Stożek Wielki z Cieślar

Ośrodek Narciarski / Bikepark Stożek

W masywie Wielkiego Stożka działa uruchomiony jeden ze starszych ośrodków narciarskich na ziemiach polskich. Już w 1958 roku funkcjonował tu prowizoryczny wyciąg zaczepowy, napędzany silnikiem…motocyklowym. W 1964 roku uruchomiono pierwszy w kraju, elektryczny wyciąg zaczepowy o długości 800 metrów. Obecnie wykorzystywana kolej krzesełkowa została uruchomiona w sezonie 2004/2005, a oprócz niej istnieją dwa wyciągi talerzykowe (z których zimą pracuje zwykle jeden).

bikepark Stożek w Wiśle
Bikepark na Stożku był jednym z pierwszych w Polsce. Jest także jednym z najdłużej działających bez przerw

W ramach ośrodka w okresie zimowym działają trasy czerwone i czarne, a także niebieska nartostrada prowadząca drogą gospodarczą do schroniska.
Bikepark Stożek z kolei to jeden z najstarszych polskich ośrodków stworzonych dla fanów kolarstwa zjazdowego. Obecnie jest tam 6-7 tras zjazdowych, jednak poziom ich utrzymania mocno odstaje od współczesnych standardów.

Szlak na Stożek w Wiśle
Szlak Czerwony/Żółty na Stożek wielki od strony Stożka Małego

Stożek Wielki – szlaki turystyczne

Przez masyw Stożka Wielkiego przebiega szereg szlaków turystycznych wytyczonych zarówno przez PTTK, jak i Klub Czeskich Turystów. Do najpopularniejszych należą:

  • czerwony szlak prowadzący z Czantorii, przez Soszów Wielki, Stożek, Kiczory na Przełęcz Kubalonkę (część GSB)
  • zielony szlak prowadzący w Wisły Głębce przez Stożek do Istebnej
  • żółty, prowadzący z Jablunkova do Wisły (skrzyżowanie pod Stożkiem Wielkim, ok. 300m od szczytu)

700 metrów na południe szczytu, na przełęczy pod Kyrkawicą znajduje się skrzyżowanie szlaków czerwonego i zielonego z niebieskim, prowadzącym z Wisły Głębce do Jablunkova.

Stożek Wielki - granica Polsko-Czeska
W kierunku Stożka Małego prowadzi także dość wymagająca ścieżka prowadząca granicą Polsko-Czeską.

Stożek Wielki – dodatkowe informacje

W tym roku pojawiły się nowe wydania map Beskidu Śląskiego. Możemy je zamówić np. przez Amazon (darmowa dostawa dla członków Prime) lub szukać na miejscu.

Osoby, które chcą podjechać pod Stożek Wielki samochodem muszą się liczyć z tym, że mogą nie trafić na wolne darmowe miejsca parkingowe w pobliżu. Parkingi płatne w okolicy kosztują od 15 do 20 złotych za dobę.

Wjazd koleją w sezonie 2022 to koszt 20/25 zł (w jedną/obie strony) za bilet normalny i 20/15 zł za bilet ulgowy. Karnety dla rowerzystów należą do najtańszych w rejonie, całodzienny karnet kosztuje tylko 75 zł, dostepne są też karnety popołudniowe (50 zł) oraz na 5 wjazdów (również 50 złotych).

Tanie miejsca noclegowe oferuje Bikepark / Stok Narciarski Stożek oraz Schronisko na Stożku Wielkim. Osoby, które szukają noclegów z większymi wygodami mogą poszukać ofert np. na portalu Booking.Com

Komentarze

Mogą Cię zainteresować

Zabytkowy Kościół św. Krzyża w Istebnej

Historia drewnianego kościoła sięga 1779 roku, kiedy to został wzniesiony w Przyszowicach…