W okresie letnim plamy z żywicy mogą okazać się prawdziwą zmorą. Podczas górskich wędrówek na pewno nie raz zdarzyło Wam się pobrudzić swoje ubrania czy plecaki żywicą. Jej usunięcie zwykle sprawia wiele problemów, ale można zastosować jeden z prostych tricków który pomoże nam się jej pozbyć szybko i bez śladu.

Metody usuwania plam z żywicy

Poniżej przedstawiam sprawdzone przeze mnie metody pozwalające skutecznie usunąć plamy z żywicy, które mogą pojawić się na ubraniach czy plecakach podczas wędrówek.

Plamy z żywicy nie mają szans… z margaryną.

Pierwszą metodą jest pokrycie poplamionego miejsca… masłem lub margaryną i pozostawienie go przez minimum godzinę, a następnie wypranie – czy to ręcznie, czy w automacie – dobrym proszkiem do prania. Ta metoda była przeze mnie sprawdzona kilkukrotnie – na plecaku, na kurtce softshellowej oraz na bawełnianej koszulce i za każdym razem żywicę udało się usunąć w 100%. W przypadku bawełnianej, białej koszulki pozostała delikatnie zauważalna tłusta plama, jednak w tym przypadku “zaspałem” i pozostawiłem margarynę na całą noc. Alternatywnie zamiast proszku do prania można zastosować płyn do mycia naczyń Ludwik – sprawdzi się co najmniej równie dobrze jak proszki.

plamy z żywicy moga być zmorą
Łatwo o plamy z żywicy w okresie letnim. Usuwanie plam jest prostsze, niż by się to wydawało.

Rozpuszczalnik na żywicę

Druga metoda na pozbywanie się plam z żywicy to zastosowanie terpentyny lub rozpuszczalnika TRI (trój-chloro-etylenowego), spirytusu salicylowego lub też benzyny ekstrakcyjnej. Należy miejsce ubrudzenia żywicą przecierać tamponem lub wacikiem nasączonym terpentyną (lub alternatywną substancją) aż do usunięcia żywicy z powierzchni tkaniny, po czym uprać  tkaninę w wodzie z mydłem lub innym detergentem.  .

Skutecznie usuwają żywicę również zmywacze do paznokci, różnego rodzaju rozpuszczalniki (w tym acetonowe) oraz nawet zwykła benzyna, jednakże w przypadku tych środków ryzyko uszkodzenia tkaniny jest stosunkowo duże i stosowanie tych środków należy rozpatrywać w kategorii “ostateczności”.

Mogą Cię zainteresować

Przygotowanie do sezonu narciarskiego last minute

Sezon narciarski w pełni, a Ty już odliczasz dni do wyjazdu w…

Jak stworzyć siłownię w hotelu, pensjonacie lub apartamencie?

Stworzenie funkcjonalnej siłowni dla gości pensjonatu czy hotelu nie musi wiązać się…