Wizyta w Wiśle to zawsze dobry pomysł, bez względu na porę roku. Ta perła Beskidu Śląskiego od zawsze cieszy się ogromnym zainteresowanym wśród miłośników górskich wycieczek, ale też wśród fanów Adama Małysza za sprawą skoków narciarskich. Przedstawiamy Wam 3 najlepsze szlaki turystyczne, które doskonale sprawdzą się w trakcie jednodniowej wycieczki do Wisły, jak również podczas dłuższego pobytu w tym mieście.
W Wiśle znajdziemy szlaki o niemal wszystkich, podstawowych kolorach oznaczeń: żółty, zielony, niebieski i czarny. Miejsc startu szlaków w mieście jest kilka i są to: Wisła Obłaziec PKP, Wisła Uzdrowisko PKP, Wisła Dziechcinka PKP, Wisła Głębce PKP, Wisła Dom Turysty PTTK „Nad Zaporą”, Wisła Czarne Fojtula PKS, Wisła Czarne I PKS i Wisła Jawornik Hotel Stok PKS. Poniżej przedstawiamy szczegółową rozpiskę szlaków z Wisły:
Szlak zielony:
- Wisła Obłaziec PKP – Orłowa (1 h 30 min), Ustroń Polana PKP, PKS (2 h 45 min)
- Wisła Głębce PKP – Stożek Wielki Schronisko PTTK (1 h 45 min), Kiczory (2 h 15 min)
- Wisła Głębce PKP – Przełęcz Kubalonka (1 h 15 min)
- Wisła Dom Turysty PTTK „Nad Zaporą” – Smerekowiec (1 h 40 min)
- Wisła DT PTTK „Nad Zaporą” – Przełęcz Kubalonka (1 h 15 min) przez Kozińce
Szlak niebieski:
- Wisła Uzdrowisko PKP – Soszów Wielki Schronisko (2 h 30 min)
- Wisła Dziechcinka PKP – Polana Sałasz (1 h 30 min)
- Wisła Głębce PKP – Stożek Wielki Schronisko PTTK przez Mrózków (2 h 15 min)
- Wisła Czarne Fojtula PKS – Barania Góra (2 h 30 min)
Szlak czarny:
- Wisła Głębce PKP – Wisła Nowa Osada DT PTTK „Nad Zaporą” (1 h)
- Wisła DT PTTK „Nad Zaporą” – Wisła Głębce PKP (1 h)
- Wisła Czarne I PKS – Polana Przysłop Schronisko PTTK (2 h)
- Wisła Jawornik Hotel Stok PKS – Przełęcz Beskidek (45 min)
Szlak żółty:
- Wisła Uzdrowisko PKP – Trzy Kopce Wiślańskie (1 h 30 min), Przełęcz Salmopolska (3h)
- Wisła Dziechcinka PKP – Stożek Wielki Schronisko PTTK (2 h 30 min), Kiczory (3 h)
- Wisła Głębce PKP – Przełęcz Kubalonka przez Kozińce (1 h 30 min)
- Wisła DT PTTK „Nad Zaporą” – Zielony Kopiec przez Cienków (2 h 45 min)
Główny Szlak Beskidzki
Główny Szlak Beskidzki ma długość ok. 500 km, co czyni go najdłuższym znakowanym szlakiem turystycznym w polskich górach. Szlak został wytyczony w okresie międzywojennym i prowadzi z Ustronia w Beskidzie Śląskim do miejscowości Wołosate w Bieszczadach. Nas w tym miejscu interesuje wiślański wycinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który zaczyna się na Wielkiej Czantorii i prowadzi przez Soszów Wielki, Stożek Wielki, Kiczory, Przełęcz Kubalonkę, Polanę Przysłop, Baranią Górę, aż do Magurki Wiślańskiej. Ta przedstawiona powyżej trasa zajmuje ok. 9 godzin marszu. Nikt jednak nie powiedział, że trzeba ją pokonać za jednym zamachem. Dobrze jest więc ten wiślański odcinek szlaku podzielić na mniejsze, aby w spokoju i z czystym sumieniem móc napawać się wspaniałymi widokami i chłonąć te wyjątkowe miejsca przemierzając przez najwyższe szczyty otaczające Wisłę.
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie to widokowy szczyt położony w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Szlaki prowadzące na Trzy Kopce nie są trudne czy wymagające i dzięki temu ten szczyt o wysokości 810 m.n.p.m. cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, a zwłaszcza rodzin z dziećmi.
Żółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie wyrusza ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko. Szlak w jedną stronę ma ok. 4 km długości, przez co jego pokonanie powinno zająć ok. 1,5h. W tym czasie trzeba pokonać 374 metry przewyższeń. Ścieżka wiedzie systematycznie do góry, co sprawia, że trasa należy do tych z gatunku przyjemnych. Żółty szlak wiedzie przez wiele odsłoniętych miejsc, dzięki czemu z przyjemnością można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego i spojrzeć z góry na Wisłę.
Samochód warto zostawić przy ul. 11 Listopada w Wiśle. Stąd szlak widzie asfaltem, później leśną ścieżką, aby po chwili stać się kamienistą drogą. Po ok. 1 km marszu droga krzyżuje się z drogą asfaltową. Po skręceniu w lewo należy podążać za żółtymi szlakówkami. Po ok. 3km kończy się asfaltowa droga i od teraz można już rozkoszować się leśną ścieżką. Po drodze na szczyt trzeba zameldować się na szczycie Kamienny na wysokości 790 m.n.p.m. Stąd do miejsca docelowego jest już tylko 15 minut. Na szczycie Trzech Kopców Wiślanych znajdują się 3 charakterystyczne kamienie. Na każdym z nich umieszczona jest nazwa miejscowości: Brenna, Ustroń i Wisła z racji tego, że Trzy Kopce Wiślańskie znajdują się u zbiegu właśnie tych 3 miejscowości.
Jeśli macie siły, docierając do szczytu Trzech Kopców Wiślańskich warto nadłożyć kilka minut drogi i pójść szlakiem żółtym do Telesforówki. Wasz trud zostanie wynagrodzony punktem widokowym z którego przy dobrej pogodzie rozpościera się przepiękny widok na m.in. Orłową, Skrzyczne i Równicę. Tu można posilić się domowym obiadem, czy też skorzystać z noclegu. Jest również miejsce do pieczenia kiełbasek oraz ławki i stoliki na zewnątrz baru. Do Wisły można wrócić dokładnie tym samym szlakiem. Marsz w dół zajmie oczywiście mniej czasu niż podróż na szczyt.
Stożek Wielki
Marsz na Stożek Wielki położony na wysokości 978 m.n.p.m. zaczyna się na stacji PKP Wisła Dziechcianka. Stąd biegnie żółty szlak. Następnie przejść trzeba pod wiaduktem kolejowym i podążać za żółtymi znacznikami ul. Dziechcianką. Ten marsz zajmuje ok. 30 minut i prowadzi w całości asfaltem. Później droga wiedzie przez las.
Początkowo jest łatwo, lekko i przyjemnie, jednak po chwili ścieżka zamienia się w dość strome podejście, którego zwieńczeniem jest droga z betonowych płyt. Tu można odpocząć i podziwiać przepiękne widoki. Później szlak prowadzi już grzbietem górskim przez las, dzięki czemu można odpocząć i nabrać siły na dalszą część podróży.
Po wyjściu z lasu do Stożka Wielkiego jest 30 minut. Trzeba wiedzieć, że podejście na szczyt jest męcząca. Podążając za szlakówkami trzeba liczyć się ze stromym podejściem, które daje się we znaki, ale na szczęście jest krótkie. Po udanej wspinaczce przy szerokiej drodze czeka już zielony szlak. To droga na szczyt, na którym znajduje się schronisko, ławki, stoliki i coś po co wychodzi się w góry – niesamowite widoki – warte są każdego zmęczenia. Na szczycie koniecznie trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, wbić pieczątkę i posilić się przed powrotną drogą w dół.