krimml gory
Góry w pobliżu Krimml. Foto: Celine Fülle

Krimml to małe miasteczko w Austrii, które znajduje się około dwóch godzin jazdy od Wiednia. Miasto jest popularne ze względu na znane w całej Europie wodospady i piękne krajobrazy. Jeśli odwiedzasz południową Austrię, lub planujesz zatrzymać się gdzieś przy granicy z Włochami w drodze na południe – to miejsce Cię nie zawiedzie.

Kilka informacji o Krimml

Krimml to mała miejscowość w Alpach Austriackich, zlokalizowana około 50 kilometrów na Zell am See. To stosunkowo popularne miejsce turystyczne, z piękną scenerią i malowniczymi wodospadami, które jednak nie straciło swojego pierwotnego charakteru. Do miasteczka można dojechać samochodem lub pociągiem – Krimml jest ostatnią stacją wąskototowej Pinzgauer Lokalbahn, której drugim końcem jest wspomniane wcześniej Zell am See. Miasto i jego okolice najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem.

krimml wodospady
Wodospady w Krimml należą do największych w Europie

Co robić w Krimml?

Krimml to piękne miasteczko położone w Alpach Austriackich. Miasto jest znane ze swoich malowniczych wodospadów, które są obowiązkowym miejscem do zobaczenia podczas wizyty. Oprócz tego “austriacki standard” z oszałamiającymi widokami górskimi i bujną zielenią. W Krimml znajduje się również ośrodek narciarski i jest to popularne miejsce dla miłośników narciarstwa i snowboardu. W okresie letnim to bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicznych gór. Istnieje wiele różnych rodzajów aktywności, które można zrobić w Krimml, od wędrówek po kajakarstwo i od paralotniarstwa po narciarstwo.

Wodospady Krimml

Wodospady Krimml to najwyższy wodospad w Austrii, o łącznej wysokości 380 metrów. Wodospady znajdują się na rzece Krimmler Ache i znajdują się w pobliżu miejscowiści o tej samej nazwie w Parku Narodowym Wysokie Taury w stanie Salzburg. Wodospad jest wielopoziomowy i składa się z trzech etapów: górny stopień ma spadek o wysokości 140 metrów, środkowy o wysokości 100 metrów, a najniższy o wysokości 140 metrów. Krimmler Ache to lodowaty strumień, którego przepływ zmienia się znacznie w zależności od pory roku. Największy zmierzony przepływ miał miejsce 25 sierpnia 1987 r. i wyniósł 166,7 m3/s. Rocznie wodospady odwiedza około 400 000 osób. Mglisty strumień wodospadu stwarza idealne warunki do wzrostu dla setek mchów, porostów i paproci, a okolice są siedliskiem 62 gatunków ptaków.

wodospady Krimml
Warto wiedzieć: wodospady są bardzo popularnym miejscem turystycznym, więc możemy trafić tu na tłok

O czym pamiętać wybierając się w ten rejon?

Wodospady są jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu Salzburga, stąd w szczycie sezonu są zwykle mocno zatłoczone. Jeśli chcemy się cieszyć naturą w pewnym odosobnieniu, najlepiej wybrać się tutaj w okresie wiosennym (maj, początek czerwca) lub wczesnojesiennym. Zaczynając rano wędrówkę możemy się cieszyć naturą bez obecności rzeszy turystów.

Noclegi w Krimml nie należą na szczęście do najdroższych – na Bookingu możemy bez większych problemów znaleźć nocleg dla dwóch osób ze śniadaniem za mniej niż 400 zł za dobę. Jednym z najlepszych miejsc do spania w tym miejscu jest zlokalizowany blisko centrum Krimml Gästehaus Posch.

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Cima SAT – łatwo dostępny punkt widokowy z ferratą

Via Ferrata dell’Amicizia to jedna z najłatwiej dostępnych ferrat w rejonie Jeziora…

Demianowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności stanowi część systemu jaskiń Demianowskich, położonych w Słowackich Tatrach…