Zamek Chojnik o zachodzie słońca
Fot: Janusz Krzeszowski – praca własna, CC BY 3.0

Zamek Chojnik jest jedną z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Zwraca na siebie uwagę wszystkich, którzy znajdą się w jego pobliżu. Wybudowany na szczycie skalistej Góry Chojnik, trudnodostępny, jeszcze bardziej zachęca do odwiedzin. Dziś to miejsce tętni życiem za sprawą turystów, którzy chętnie przybywają tu podziwiać pozostałości zamku, panoramę z wysokości wieży czy oglądać rozgrywane tu turnieje rycerskie. 

Historia Zamku Chojnik

Zamek został wybudowany w XIV wieku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był piastowski książę świdnicko-jaworski Bolek II. Lokalizacja Zamku nie była przypadkowa. Został on wybudowany na szczycie Góry Chojnik, której dodatkowym atutem było blisko 150-metrowe urwisko znajdujące się od południowo-wschodniej strony. Pierwsza konstrukcja Zamku była drewniana, szybko jednak zastąpiono ją murem.

Po śmierci ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku – Bolka II, Zamek trafił w ręce rodu Schaffgotschów i to właśnie im zawdzięcza swoje najlepsze lata, ponieważ przez blisko 3 wieki był rozbudowywany i powiększany. Niestety w 1675 roku spłoną po tym, jak uderzył w niego piorun. Po tym wydarzeniu Zamek popadł w ruinę i właśnie te ruiny można oglądać do dziś.

Kasztelan zamku Chojnik – Andrzej “Jędrek” Ciosek opowiada historię zamku

Trasa na Górę Chojnik i ceny biletów

Po zaparkowaniu samochodu na jednym wielu dostępnych, ale płatnych parkingów w Jeleniej Górze – Sobieszowie, rozpoczyna się piękna, widokowa trasa, której celem jest Zamek Chojnik. Z parkingu swoje kroki należy skierować w kierunku budki Karkonoskiego Parku Narodowego i uiścić opłatę za wejście do Parku. Koszt normalnego biletu 1-dniowego to 8 zł, z kolei bilet ulgowy kosztuje 4 zł. Dzieci w wieku do 7 lat wchodzą za darmo. Uczniowi szkół i studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, a także żołnierze służby cywilnej również mogą skorzystać z biletu ulgowego w wysokości 4 zł.

Dotarcie do Zamku, zajmuje ok. 30-60 minut w zależności od tempa marszu. Można się tam dostać dwoma szlakami biegnącymi przez las – czerwonym i czarnym. Ten pierwszy jest trasą typowo spacerową, szlak biegnie bowiem brukowaną drogą dojazdową do Zamku. Po drodze znajdują się ławki przy których można zrobić sobie przerwę. Warto też odwiedzić, choć na chwilę, Źródełko Kunegundy i poznać krążącą o nim legendę. Drugi, czarny szlak wymaga nieco więcej sił i sprawności, ponieważ prowadzić po głazach i kamiennych stopniach. Atrakcją tej trasy jest jaskinia nazywana „Dziurawym Kamieniem”. Wyjście z jaskini prowadzi przez wysoki komin, jednak nie potrzeba tu specjalistycznego sprzętu. Osoby, które nie są zwolennikami jaskini mogą ją po prostu ominąć.

Widok z wieży zamkowej wart jest wysiłku, który trzeba włożyć wchodząc stronnym podejściem pod bramę zamku. Będąc już na Górze Chojnik, przy bramie warowni znajduje się kasa do której należy udać się po bilet wstępu do zamku (musimy go kupić dodatkowo, poza biletem do KPN). Bilet normalny to koszt 7 zł, natomiast bilet ulgowy kosztuje 5 zł. Zamek czynny jest w następujących godzinach:

– od stycznia do marca, w listopadzie i grudniu w godzinach od 10:00 do 16:00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 15:30,

– od kwietnia do maja, we wrześniu i w październiku w godzinach od 10:00 do 17:00, ostatnie wejście o godzinie 16:30,

– od czerwca do sierpnia w godzinach 10:00 – 18:00, ostatnie wejście o godzinie 17:30.

Zamek Chojnik – zwiedzanie

Panorama rozpościerająca się na kotlinę jeleniogórską z murów zamku jest wyjątkowa. Widać tu Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Na miejscu głodni i spragnieni turyści mogą skierować swoje kroki do gospody i niewielkiego schroniska. Ci, którzy głodni są jednak wrażeń i widoków mogą przejść od razu do zwiedzania. Zamek Chojnik podzielony jest na trzy części: zamek dolny połączony z fortyfikacjami, zamek średni i górny. Na głównym dziedzińcu zamku z głośników dobiega klimatyczna średniowieczna muzyka, snują się też tu zamkowe historie i opowieści. Na zamku średnim można natrafić na pręgierz, który służył kiedyś do wymierzania kar oszustom i złoczyńcom. Z kolei z zamku górnego można przejść krętymi schodami aż na wieżę Zamku. Będąc na górze warto obejść dookoła mury obronne, stąd widać już całą panoramę Karkonoszy.

Zamek Chojnik - panorama
Widok z Zamku Chojnik. Fot: Justna Kołodziej / Twenty20

Noclegi w pobliżu Zamku Chojnik

Najbogatszą bazę noclegową w rejonie Zamku Chojnik dysponuje Jelenia Góra. Osoby planujące dłuższy pobyt w Karkonoszach mogą zdecydować się jednakże na popularny Karpacz, z którego dojazd w rejon zamku zajmuje samochodem około 20 minut. Góra Chojnik jest także osiągalna z Karpacza wycieczkowo. Trasa zajmie (zależnie od punktu startu) około 5 godzin w jedną stronę.

Mogą Cię zainteresować

Jezioro Garda – raj (nie tylko) dla fanów gór

Zlokalizowane na północy Włoch Jezioro Garda od lat przyciąga fanów zarówno turystyki…

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku

Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku doskonały przykład tego jak można połączyć przyjemne…