jak stworzyć siłownię hotelową
Idealny przykład “standardowej” siłowni hotelowej – zły dobór sprzętu sprawia że nie jest zbyt użyteczna

Stworzenie funkcjonalnej siłowni dla gości pensjonatu czy hotelu nie musi wiązać się z przeznaczeniem na ten cel dużych przestrzeni. Już pomieszczenie o powierzchni 15-20 metrów kwadratowych może być w zupełności wystarczające do przeprowadzenia kompletnych treningów funkcjonalnych, szczególnie jeśli skorzystamy z nowoczesnych rozwiązań treningowych. Do tych ostatnich należą stacje treningowe SmartGym Pro, zestawy do treningu w podwieszeniu czy worki treningowe wypełnione wodą. Poniższy artykuł pomoże przygotować Ci miejsce do treningu, przedstawi dostępny sprzęt na rynku oraz pokaże, jak go wykorzystać w aranżacji siłowni w hotelu lub pensjonacie.

Korzyści ze stworzenia hotelowej siłowni

Wraz ze wzrostem świadomości związanej z prowadzeniem zdrowego stylu życia i wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie, rośnie znaczenie obecności hotelowej siłowni w wyborze miejsca noclegowego. W naszym kraju zarówno rynek fitness jak i hotelowy jest w trakcie intensywnego rozwoju. To duża szansa zarówno dla nowych, jak i istniejących na rynku obiektów na pozyskanie nowych klientów. Jak wykazał Raport Wellness Tourism Association z 2018 roku, 87% podróżujących aktywnie poszukuje obiektów hotelowych z ofertą fitness i wellness. Także badanie “Fitness and Wellness” przeprowadzone przez amerykańską uczelnię Cornell University School of Hotel Administration z 2017 roku wskazało, że obecność siłowni w hotelu przyczynia się do wzrostu zadowolenia gości i lojalności wobec marki. Co ciekawe, wzrost ten jest niezależny od tego czy gość z hotelowej siłowni skorzystał – sama jej obecność była wystarczająca.

typowy pokój hotelowy
Jak pokazują badania rynku, odwiedzający wymagają obecnie nieco więcej od hotelu czy pensjonatu niż tylko miejsca do spania

Ile przestrzeni potrzeba na stworzenie siłowni w hotelu lub pensjonacie?

Jednym z często przytaczanych powodów rezygnacji z tworzenia miejsca treningowego w obiektach noclegowych jest konieczność przeznaczenia dużej powierzchni na przestrzeń, która w sposób bezpośredni nie zarabia. Często takie założenie wynika z braku znajomości rynku sportowego i umiejętności dobrania odpowiednich sprzętów do wyposażenia pomieszczenia fitness. Na chwilę obecną w zupełności wystarczającą przestrzenią na stworzenie hotelowej siłowni jest pomieszczenie o powierzchni 15-20 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala na umieszczenie wielofunkcyjnej stacji treningowej, stworzenie wygodnego stanowiska do treningu w podwieszeniu (TRX) oraz umieszczenie kilku hantli, odważników kettlebell oraz sprzętu kardio.

Jak przygotować pomieszczenie hotelowej siłowni?

Kluczem do stworzenia komfortowego pomieszczenia treningowego jest wybranie miejsca o odpowiedniej wysokości, i zapewnienie w nim dobrej wentylacji. Dobrze by miejsce przeznaczone na trening miało powyżej 3 metrów wysokości – taka wysokość pozwoli na umieszczenie drążka do podciągania i wykonywanie wszystkich ruchów wyciskania nad głowę bez obaw o uszkodzenie sufitu. W miarę możliwości powinniśmy zadbać o instalację klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej, które pozwolą zapewnić komfort termiczny ćwiczącym.

przykładowa siłownia hotelowa
Kolejne zdjęcie nieprzemyślanej siłowni hotelowej. Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, ale użyteczność zakupionego sprzętu jest znikoma – z takim wyposażeniem gość może co najwyżej wykonać trening homeopatyczny.

Ściany w pomieszczeniu należy pokryć farbą zmywalną – dobrze sprawdzają się w tym zakresie farby ceramiczne (np. polskiej marki Magnat). Na podłodze dobrze sprawdzą się panele podłogowe pokryte w newralgicznych miejscach ochronną matą gumową. Możemy też całą podłogę pokryć podłogą przeznaczoną do siłowni – w proponowanym poniżej rozwiązaniu wystarczy podłoga o grubości 10 milimetrów.

Wyposażenie hotelowej siłowni

Mając niewiele miejsca do dyspozycji, kluczem jest wybranie sprzętu pozwalającego na wykonywanie możliwie wielu ćwiczeń przy jednoczesnej minimalizacji zajmowanej przestrzeni. Poniższa lista sprzętów umożliwi stworzenie funkcjonalnego miejsca treningowego na powierzchni mniejszej niż 20m2:

Stacja treningowa SmartGym Pro marki ViSHAPE

SmartGym Pro marki ViSHAPE
Stacja treningowa może być sterowana także poprzez dedykowaną aplikację (fot. producenta)

Nowoczesna stacja treningowa, która skutecznie zastępuje sztangę, bramę wyciągu oraz ciężkie hantle. Maksymalne generowane cyfrowo obciążenie wynosi 120 kilogramów, a użytkownicy mogą je samodzielnie ustawiać z dokładnością do 0,5 kilograma w zakresie od 1,5 do 60 kg na stronę. Dzięki zastosowaniu SmartGym Pro oszczędzamy przestrzeń, którą normalnie zajmowałyby hantle, sztangi, bramy wyciągu oraz inne “duże” sprzęty. Dla przykładu – sam stojak dla zestawu hantli odpowiadających możliwościom tej stacji treningowej wymagałby minimum 4 metrów kwadratowych. Oprócz oszczędności miejsca, zmniejszamy także hałas generowany przez nasze pomieszczenie treningowe. Zrzucone na podłogę hantle czy sztanga mogą generować hałas słyszalny nawet kilka pięter wyżej, a w przypadku korzystania ze stacji treningowej ten problem jest skutecznie eliminowany

Zestaw do treningu w podwieszeniu (TRX)

pasy trx
Pasy do treningu w podwieszeniu zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie dają sporo możliwości treningowych

TRX doskonale uzupełni możliwości stwarzane przez stację treningową. Klienci będa w stanie korzystać z benefitów, jakie daje trening na niestabilnym podłożu oraz z masą własnego ciała. Trening w podwieszeniu należy też do bezpiecznych i łatwych w opanowaniu, co da szansę cieszenia się ruchem także osobom bez wcześniejszego doświadczenia. Przestrzeń wymagana do treningu z TRX to około 3m2, a sam zestaw treningowy najlepiej powiesić na drążku do podciągania umocowanym do sufitu.

Ławka regulowana

Idealna ławka regulowana do hotelu jest lekka i przenośna, a jednocześnie solidna. Sprawdzi się tutaj wyposażona w kółeczka transportowe ławka dołączana do zestawu SmartGym Pro. Poza treningiem z samą platformą treningową możemy ją wykorzystać tak do ćwiczeń z masą własnego ciała, jak i hantlami czy odważnikami kettlebell.

Kilka odważników kettlebell

odważniki kettlebells
Odważniki kettlebells są uniersalne, jednak ich zakup wiąże się z położeniem przynajmniej miejscowo wykładziny ochronnej.

Odważniki kettlebell to jeden z najpopularniejszych sprzętów przeznaczonych do treningu funkcjonalnego. Zakup zestawu kettlebells o wadze od 8 do 24 kg pozwoli na wykonywanie treningu siłowo – kondycyjnego odwiedzającym hotel fanom Crossfitu, treningu kettlebells i treningu funkcjonalnego.

Sprzęt kardio:

Urządzając małą, hotelową siłownię warto kupić sprzęt… zajmujący niewiele miejsca. Popularne w komercyjnych siłowniach maszyny eliptyczne czy rowery poziome nie mają w takim przypadku wielkiego sensu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w roli sprzętu kardio kompaktowe bieżnie oraz rowery spinningowe. Dla większości obiektów w zupełności wystarczający będzie zakup jednego z tych sprzętów.

Maty, gumy powerband i miniband

Ostatnim elementem wyposażenia małej, hotelowej siłowni są maty fitness, gumy powerband i miniband. Te ostatnie zyskały popularność w okresie pandemii, gdzie wiele osób trenowało w domu. Użytkownicy docenią je, wykorzystując je podczas rozgrzewki oraz ćwiczeń akcesoryjnych.

SmartGym Pro dla hoteli i pensjonatów – dlaczego warto?

Poza wymienionymi wyżej zaletami tej stacji treningowej – małą ilością zajmowanego miejsca, uniwersalnością i bogatymi możliwościami treningowymi, SmartGym Pro ma także inne zalety, które sprawiają że ten sprzęt świetnie sprawdzi się tak w hotelach, pensjonatach, jak i w apartamentach czy domkach przeznaczonych na wynajem.

ViSHAPE SmartGym Pro zajmuje niewiele miejsca tak w postaci złożonej, jak i rozłożonej

Producent zapewnia użytkownikom dostęp do personalizowanej, bezpłatnej aplikacji treningowej, którą goście hotelu, pensjonatu czy apartamentu będą mogli pobrać na swój telefon. Aplikacja pokaże możliwości treningowe stacji, pomoże dobrać i stworzyć plan treningowy odpowiedni do wymagań danej osoby, a następnie pokaże (dzięki dołączonym materiałom wideo) jak wykonać konkretne ćwiczenia.

Plusem jest też fakt, że taka stacja treningowa może stanowić także jako wyposażenie pokoi hotelowych, domków na wynajem czy apartamentów z uwagi na swój kompaktowy rozmiar i estetyczny wygląd.

Stację treningową SmartGym Pro możemy zamówić bezpośrednio na stronie producenta – vishape.pl

Podsumowanie: efektywna siłownia hotelowa AD 2023

Jak pokazaliśmy w artykule, stworzenie funkcjonalnej hotelowej siłowni nie musi wiązać się z wysokimi kosztami zakupu sprzętu oraz przeznaczeniem dużej przestrzeni na trening. Zakup sprzętów z przygotowanej przez nas listy to wydatek nieprzekraczający, wliczając w to zakup maszyn cardio, 25 tysięcy złotych. Ten niewielki nakład finansowy pozwoli znacząco zwiększyć atrakcyjność naszego obiektu noclegowego w oczach gości, a w efekcie zwiększyć liczbę rezerwacji lub uzasadnić wyższą cenę noclegu.

Mogą Cię zainteresować

Plamy z żywicy: jak się pozbyć?

W okresie letnim plamy z żywicy mogą okazać się prawdziwą zmorą. Podczas…

Przygotowanie do sezonu narciarskiego last minute

Sezon narciarski w pełni, a Ty już odliczasz dni do wyjazdu w…