Pozbywanie się plam z żywicy

Podczas górskich wędrówek na pewno nie raz zdarzyło Wam się pobrudzić swoje ubrania czy plecaki żywicą. Jej usunięcie zwykle sprawia wiele problemów, ale można zastosować jeden z prostych tricków który pomoże nam się jej pozbyć szybko i bez śladu.

Metody usuwania plam z żywicy

Pierwszą metodą jest pokrycie poplamionego miejsca… masłem lub margaryną i pozostawienie go przez minimum godzinę, a następnie wypranie – czy to ręcznie, czy w automacie – dobrym proszkiem do prania. Ta metoda była przeze mnie sprawdzona kilkukrotnie – na plecaku, na kurtce softshellowej oraz na bawełnianej koszulce i za każdym razem żywicę udało się usunąć w 100%. W przypadku bawełnianej, białej koszulki pozostała delikatnie zauważalna tłusta plama, jednak w tym przypadku „zaspałem” i pozostawiłem margarynę na całą noc. Alternatywnie zamiast proszku do prania można zastosować płyn do mycia naczyń Ludwik – sprawdzi się co najmniej równie dobrze jak proszki.

Druga metoda to zastosowanie terpentyny lub rozpuszczalnika TRI (trój-chloro-etylenowego), spirytusu salicylowego lub też benzyny ekstrakcyjnej. Należy miejsce ubrudzenia żywicą przecierać tamponem lub wacikiem nasączonym terpentyną (lub alternatywną substancją) aż do usunięcia żywicy z powierzchni tkaniny, po czym uprać  tkaninę w wodzie z mydłem lub innym detergentem.  .

Skutecznie usuwają żywicę również zmywacze do paznokci, różnego rodzaju rozpuszczalniki (w tym acetonowe) oraz nawet zwykła benzyna, jednakże w przypadku tych środków ryzyko uszkodzenia tkaniny jest stosunkowo duże i stosowanie tych środków należy rozpatrywać w kategorii „ostateczności”.

 

Udostępnij wpis
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

Komentarze