Hala Stoły w Tatrach Zachodnich

Hala Stoły oferuje bardzo przyjemne dla oka widoki, a co najważniejsze w okresie jesiennym – znajduje się na wysokości zaledwie 1340 m n.p.m., co oznacza iż jest ona dostępna nawet wtedy, kiedy wyżej położone obszary są przysypane grubą warstwą śniegu lub mocno oblodzone – co wszak utrudnia wędrówkę. Okolice Hali zostały mocno zniszczone przez halny który nawiedził polskie Tatry pod koniec 2013 roku, jednakże drzewa bezpośrednio w otoczeniu Hali się cudem ostały – dzięki czemu sam widok z hali powinien nie odbiegać zasadniczo od tego, który mogliśmy oglądać jeszcze kilka lat temu.

Sama Hala przez lata pełniła funkcje pasterskie – stąd też zabudowania w postaci wiekowych szałasów – z kilkunastu pierwotnie istniejących obecnie pozostały trzy, wpisane do rejestru zabytków. W jednym z szałasów ukrywał się w okresie wojny przed oddziałami Armii Krajowej Wacław Krzpetowski – jeden z liderów

Niestety w chwili obecnej nadal prowadzone są prace w obrębie szlaku niebieskiego prowadzącego na Halę, związane z usuwaniem szkód po orkanie „Ksawery” który nawiedził Tatry 25 i 26 grudnia 2013 roku i jak dotąd szlak nadal pozostaje zamknięty z powodu wiatrołomów.

Ciekawostka: prowadzący na Halę niebieski szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej był pierwszym oficjalnym szlakiem turystycznym w Tatrach Zachodnich (oznaczony w 1892 roku przez Mieczysława Karłowicza).

Udostępnij wpis
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

Komentarze